Истраживање у које је увид имао лист „Данас“ наводи податке према којима је 32,8 одсто одговорило да би са Русијом требало имати односе „колико се мора“, док 6,2 одсто каже да „не зна“, а 4,7 одсто тврди да би Србија требало да се „клони“ односа са Русијом.
С друге стране, половина грађана, прецизније говорећи 50,6 одсто, сматра да би Србија требало да негује односе са САД „колико се мора“, док 21,9 одсто њих сматра да би Србија требало да се „клони“ тих односа „ако може“, а 19 одсто заступа став да треба имати најближе могуће односе са том државом, док је 8,5 одсто њих одговорило са „не знам“ на такво питање.
Што се тиче односа Србије и Немачке, 50,2 одсто испитаника одговорило је да би те односе требало одржавати „колико се мора“, 32 одсто заговара „најближе могуће“ везе, а 9,5 одсто наводи да би Србија требало да се „клони“ сарадње са Немачком, док је одговор „не знам“ дало 8,3 одсто грађана.
Највише испитаника — 41,9 одсто — сматра да би Србија требало да остане неутрална, док се за политичко-економски савез са Русијом залаже 24,5 одсто, интеграцију у ЕУ заговара 18,6 одсто грађана, за савез са Кином одлучило се 3,1 одсто њих, и, на крају, за савез са САД 1,4 одсто грађана.
Потврдан одговор на питање „да ли мислите да је потребно увести потпуну забрану пољопривредног земљишта странцима“, дао је 72,1 одсто испитаника, одрично је одговорило 15,4 одсто, док је 12,5 одсто њих навело да „нема став“.