Ђани Куоцо, генерални директор фирме „Асписек“, која је учествовала на том форуму и чија је специјалност пружање безбедносних услуга у виртуелном простору, изјавио је за Спутњик да су напади на интернет ресурсе данас већ потпуно уобичајена појава:
„Све је једноставније извести напад. На интернету постоје бесплатни програми који олакшавају проналажење најрањивијих корисника мреже“, истиче Куоцо.
Наш саговорник додаје да ако су на пример пре 5 година виртуелни напади били усмерени на налажење и „отимање” лозинки и личних података корисника, данас је циљ злонамерника другачији.
„Они су обукли ново рухо, које ми називамо ’фигитал‘, које обједињава физику и дигитални свет. У данашњој реалности, хакер може без већих проблема да искључи нечији пејсмејкер (стимулатор срчаног рада) или да укључи грејање у нечијем стану“, објашњава Куоцо.
Што више људи има доступ интернету, то је већи број злонамерника који ће кад-тад пожелети да зараде на илегалан начин изводећи сајбер нападе. Осим тога, сада се чак до 85 одсто случајева врбовања за терористичке организације и ширење пропагандног материјала посвећеног ширењу џихада спроводи преко интернета. Сведоци смо застрашујуће реалности и чињенице да је све једноставније организовати и извести терористички напад. Раније су терористи користили оружје и имали прилично сложене технике, а данас се „само“ залете аутомобилом или камионом у групу људи.
„Помислите само колику штету може да изазове хакерски напад на сајтове и системе једног просечног светског аеродрома. Или на пример, хакерски упад у систем железнице и мењање колосека. Тај проблем је тако велики да се мора решавати координисано и на нивоу међународне сарадње. Идеално би било да заједно раде земље које имају различите погледе на тај проблем, јер би тако био решен већи дијапазон проблема“, истиче Куоцо.
У том смислу наш саговорник наводи и да би било јако добро да се успостави и сарадња државних организација и приватних компанија. Државне компаније нису тако флексибилне као приватне, али зато знају како је организован рад државног апарата и које су стварне потребе у том сегменту. Куоцо подсећа да се не сме заборавити да су хакери људи који крше законе у информационој сфери, али и они који траже алтернативна решења за проблеме, као и слабости система.