Русија и Америка изабрале су Србију као неутрални терен за наставак дијалога око решавања украјинске кризе, а специјални изасланик САД за окончање сукоба у источној Украјини Курт Волкер и помоћник Кремља Владислав Сурков тим поводом састаће се већ сутра у Београду.
Иако ниједна страна није објаснила зашто је за овај глобално важан састанак изабран управо Београд, односно Србија, постоји неколико спекулација које донекле осветљавају ову одлуку. Прва је да је избор пао на Београд јер се руски представник налази на листи санкција ЕУ, односно, не може да путује у земље Европе, док је друга да је Србија, као неутрална држава која не припада ниједном блоку, ни војном ни цивилном, пригодан избор за обе државе.
Професор Факултета политичких наука Синиша Атлагић не спори да је чињеница да смо неутрална држава можда превагнула, али не мисли да је само то разлог. Он каже да, ако бисмо тумачили комуникације у међународним односима, овај сусрет шаље много јачу и одређенију поруку.
„Чини ми се да су Американци разумели да су везе Београда и Москве јаче него што се чини, и да је улога Москве у Београду врло значајна. Односно, да између Москве и Београда влада поверење које не влада између Америке и Београда. Верујем да је то суштина приче, јер правдање тиме да руске дипломате имају забрану уласка у ЕУ, што је техничка ствар, нису, бар по мом мишљењу, аргументи“, оцењује наш саговорник.
Шта год био разлог за одабир Београда за овај сусрет, чињеница је да ће представници две суперсиле бити на неки начин „доступни“ и српским званичницима.
На питање да ли Србија ову ситуацију може да искористи и за своје проблеме, Жељко Будимир, стручњак за међународно право, каже да то зависи од много фактора.
„Примарно, Србија је на овом састанку само домаћин који може да у неком смислу извуче позитивне ефекте из свега. Рецимо, да искористи прилику када су ту представници великих сила и да на маргинама састанка проблематизује нека од питања која су нама важна, као што је, на пример, Косово. То све зависи од околности и колико ми будемо вешти, али и колико њима у том тренутку буде битно да се баве неким нашим питањем. Ту пре свега мислим на америчку страну, којој у овом моменту нама горуће питање није толико битно“, каже наш саговорник.
Он, дакако, не спори да је овај састанак одлична вест за Србију, која је, како каже, у складу са традицијом коју је некада имала Југославија, па са те стране и није изненађен да се Исток и Запад поново срећу у Београду.