Вест коју је пренео „Вашингтон пост“ да амерички председник Доналд Трамп планира следеће недеље да повуче подршку Споразуму о иранском нуклеарном програму, подигла је прашину у свим светским центрима моћи.
Амерички лист наводи, позивајући се на изворе блиске Белој кући, да споразум није у националном интересу, а да би Трампова одлука била први корак у процесу који би могао да доведе до пропасти споразума шест сила са Ираном из 2015. којим су ограничене нуклеарне активности Техерана.
Министар иностраних послова Русије Сергеј Лавров назвао је сазнање америчке штампе гласинама и навео да Москва сматра да је Споразум једно од најважнијих достигнућа међународне заједнице.
Руски стручњак за Блиски и Средњи исток Станислав Тарасов каже да Трамп даје веома контрадикторне изјаве поводом Ирана, јер је раније шеф Пентагона Џејмс Матис тврдио да је нуклеарни споразум у интересу САД.
„Поред Матиса, сличну изјаву дао је и државни секретар Рекс Тилерсон. Осим тога, иранско Министарство спољних послова предложило је Америци компромисно решење поводом одређених техничких аспеката нуклеарног споразума, на које Техеран раније није желео да пристане. Значи, и Вашингтон и Техеран се залажу за компромис, али није јасно како ће се Трамп понашати 12. октобра, када, према информацијама појединих медија, планира да поништи тај споразум. Изгледа да у његовом тиму влада хаос, како због Ирана, тако и због Северне Кореје. Имам утисак да је на помолу или оставка шефа америчког војног ресора, или — Трампова“, каже Тарасов.
Експерт Института за источне студије Руске академије наука Владимир Сажин не верује да ће САД поништити нуклеарни споразум, а сматра да је оптужба Беле куће да Иран не поштује овај договор у најмању руку неозбиљна.
„Међународна агенција за нуклеарну енергију потврдила је седам пута да Техеран не крши споразум, па Трамп једноставно нема разлог да изађе из њега. Мислим да је амерички председник просто незадовољан иранским ракетним програмом. Истина је да Иран јача ракетни потенцијал, али то нема никакве везе са нуклеарним споразумом. Осим тога, након укидања санкција Иран привлачи све већу пажњу међународних бизнис кругова. Савезници САД у Европи и у југоисточној Азији залажу се за развој пословних односа са Техераном и — благо речено — неће бити задовољни одлуком о укидању споразума и увођењу нових санкција“, наглашава Сажин.
Он додаје да би, ако САД изађу из споразума, Иран могао да настави са развијањем нуклеарног програма. Техеран, каже наш саговорник, неће моћи да направи нуклеарну бомбу за пет дана, али ће у догледној будућност Иран сигурно имати нуклеарно оружје, што би изазвало веома оштар одговор Саудијске Арабије и Израела.
„То значи да би Трампова одлука могла да доведе до напада Израела на иранске нуклеарне објекте и на крају до великог рата у региону. Требало би поменути и морални и политички аспект приче. Нуклеарни споразум са Ираном је велики и, вероватно, једини успех међународне дипломатије када је реч о спречавању ширења нуклеарног оружја. Напуштање таквог споразума имало би катастрофалне последице по углед Трампове администрације у свету: једноставно, у овом случају би Трамп постао одметник, чак и за савезнике Америке“, закључује Сажин.
Бивши шеф комитета Савета Федерације за одбрану и безбедност Виктор Озеров изјавио је да постоји страх од једностраног изласка Америке из Споразума о ликвидацији ракета малог и средњег домета, уколико изађе из Споразума о иранском нуклеарном програму. Према његовим речима, то ће бити и негативан сигнал за руководство Северне Кореје.