Задаци се извршавају дању у сложеним метеоролошким условима, али и по у ноћи. У вежби учествују мешовите посаде авиона МиГ 29 и хеликоптера Ми-8, а такође и Спецназ, односно, руске јединице за специјалне намене.
У војним вежбама „БАРС 2017“ ангажовано је укупно око 20 летелица.
„Од самих задатака извршавамо увежбавање летења у пару, одбрану и напад, а такође обавља се и увежбавање мешовитих посада у спасавању рањених, повређених, њихова евакуација. Увежбава се и гашења пожара и десант специјалних јединица у случају антитерористичке борбе — спасавање талаца и томе слично. Ради се десант помоћу ужета или искакања из ваздухоплова, лебдење и томе слично. Ви сте имали прилике да видите све те сегменте. Видели сте сегменте гађања из МиГ-а 29, односно бомбардовања циљева на земљи са ваздухопловним наоружањем, а такође и гађање и ракетирање из хеликоптера, као и ваздушни десант Спецназа — спуштање помоћу ужета, увежбавање гашења пожара са ведром од стране мешовитих посада и евакуацију рањеног, оболелог, повређеног са лица места“, рекао је за Спутњик командант 204. Ваздухопловне бригаде, пуковник Жељко Билић, који предводи 17 пилота Војске Србије који учествују на овим вежбама.
Вежбе се одржавају на две локације — у Липецку и на око сто километара удаљеном Вороњежу, а чак ни неповољни временски услови, висока облачност, киша и ветар нису омели српске и руске пилоте да демонстрирају високу спремност у извршавању захтевних задатака.
Војне вежбе БАРС се одржавају већ традиционално, трећу годину заредом — наизменично у Русији и Србији, а њихов циљ је размена искустава и јачање војне сарадње између две земље.
Назив БАРС тим вежбама није дат случајно — то је скраћеница за „Братство авијатичара Русије и Србије“.
Иако су посаде мешовите, а то значи да је у свакој летелици по један руски и по један српски пилот, према њиховим речима, никакве језичке баријере не постоје.
Пуковник Билић каже да су сви српски пилоти који су дошли у Русију на војне вежбе „БАРС“ наменски учили руски језик у Србији, тим пре што је техника у нашој земљи углавном руске производње, па им је та терминологија и од раније позната.
Због учешћа на војним вежбама, у Русију су стигли најискуснији српски пилоти. Са друге стране, руске пилоте традиционално бије глас да важе за најбоље у свету. Они су то доказали и у сиријској операцији, у борби против тероризма.
Пуковник Билић у том смислу истиче значај ових вежби.
„Лично нисам летео, али из разговора са пилотима који учествују у вежбама закључујем да су задовољни и да су одушевљени знањем руских колега и њиховим познавањем своје технике и њиховим могућностима. Али, с обзиром на налет који одржавају и који имају на овим просторима, то није нешто тако ново. Чак наши пилоти, из Србије, у разговору са њима кажу да су извршавали исте, сличне, чак некад и компликованије маневре на простору Републике Србије. Ове вежбе нису случајност, а колеге из Руске Федерације су прихватиле да се то ради и у Русији и у Србији јер и они дефинитивно науче нешто и код нас“, рекао је пуковник Билић, наглашавајући значај размене искустава између наших и руских авијатичара.
Током Спутњикове посете Липецку, командант 204. Ваздухопловне бригаде Републике Србије је искористио прилику да још једном захвали руској страни на одличној организацији војних вежби и гостопримству које су им указали. Он је навео да је све изврсно организовано — од смештаја у хотелу и прихвата до комплетне припреме и реализације задатака, а такође је и нагласио да се српски пилоти у Русији „осећају као да су код своје куће, у својој земљи“.
Дани српских пилота у Липецку, како се Спутњик и сам уверио, протичу веома динамично, од раног јутра до вечери.
„Ми смо ту већ трећи, четврти дан, а активности, као што видите, трају од девет ујутру до десет увече. За сада још нисмо имали времена за неке приватне активности, да упознамо град или нешто слично. Дан нам протиче класично летачки, као што је то и на нашим просторима — преподне рад, припрема за летење, пауза за ручак, па опет рад, летење и припрема за поподне и ноћ.“
Ипак, истиче пуковник Билић, дружење са руским пилотима је целодневно, а почиње сваког јутра спајањем посада.
„Да, почиње од јутарњег доласка — спајањем посада, а затим се одлази на припрему на земљи и то дружење не престаје до 10 сати увече кад се завршава анализа летачке обуке и припрема за сутра. Пилоти су константно заједно и у просторијама за боравак и одмор. Руска страна нам је дала на коришћење своје комплетне услуге — од просторије за смештај до просторије за припрему, обедовање, сауну — све — спортско-рекреативни центар… Дали су нам на располагање све што и они користе. Мислим да је то коректно и ми им узвраћамо истом мером у Србији“, закључио је Билић.
Иначе, вежба „БАРС 2017“ одвија се у складу са планом о међународној војној сарадњи и трајаће до краја ове недеље.