Формулација коју су у Приштини одабрали да би најбезболније саопштили разлоге своје одлуке представља ублажавање свега тога, рекао је Танасковић за „Новости“.
„Тачно је да је одлука донета на основу прагматичне процене, али прагматичност се односи на то да не би добили довољан број гласова“, коментарише Танасковић информацију из Приштине да нису поднели захтев за учлањење у ту организацију и да се „прагматично одлагање чланства у Унеску и Интерполу заснива на пуној координацији са САД и другим земљама Квинте“.
„Чињеница је, међутим, да захтев није поднет. У дипломатским круговима при Унеску, без обзира на то да ли је реч о земљама које су признале једнострано проглашену независност Косова или не, није са симпатијама примљена нагла намера да се неуспех у вези са чланством у Интерполу компензује на брзу руку ’освајањем‘ Унеска, јер је ово озбиљна међународна организација“, истиче Танасковић.
Због тога су у том смислу, како додаје, могли да се чују коментари да „учлањење у Унеско није исто што и купити улазницу и ићи у биоскоп“.
Наш амбасадор наглашава и да је велико питање да ли би овакво Косово са природом свог идентитета, као парадржава, уопште могло поново да стигне на дневни ред Извршног савета, с обзиром на тренутно расположење у тој организацији.