Дачић је за РТС рекао да је то „показатељ промењене и побољшане спољнополитичке позиције Србије“.
„Сама чињеница да су те две велике силе одабрале Београд као место где ће се састати говори о томе да имамо другачији спољнополитички положај него како је то било раније“, рекао је Дачић раније за Радио-телевизију Војводине.
Изасланици Москве и Вашингтона састали су се да би разговарали о бржој имплементацији споразума из Минска, као и о обнављању територијалног интегритета Украјине, а разговор у Београду део је многобројних мултилатералних напора да се тај конфликт реши.
Портпарол Стејт департмента рекао је јуче за „Глас Америке“ да ће се специјални изасланик САД за окончање сукоба у Донбасу Курт Волкер и помоћник руског председника Владислав Сурков састати данас у Београду.
Како наводе из Стејт департмента, тема разговора је имплементација споразума из Минска.
Из америчке амбасаде у Србији навели су да је Београд погодно и гостољубиво место за овакву дискусију, пренели су београдски медији.
„Више од 10.000 људи убијено је у конфликтима на истоку Украјине. Разговори који ће бити одржани у Београду део су многобројних мултилатералних напора да се тај конфликт реши. Сједињене Америчке Државе захвалне су српској влади чије је гостопримство учинило Београд погодним и гостољубивим местом за такву дискусију“, речено је из америчке амбасаде у Београду за „Блиц“.
Како су навеле „Вечерње новости“, тачно време и локација сусрета се држе у тајности.
Специјални изасланик САД за окончање сукоба у Донбасу Курт Волкер, објавио је на Твитеру да ће се 7. октобра састати са помоћником руског председника Владиславом Сурковом у Београду.
„Састаћу се с руским колегом у октобру у Београду, како би разговарали о бржој имплементацији Минска и о обнављању територијалног интегритета Украјине“, објавио је Вокер на Твитеру у четвртак.
„У овом случају преговори немају за циљ постизање било каквих специфичних резултата. Ово је процес синхронизације двеју страна, позиција, размене информација“, рекао је портпарол Кремља Дмитриј Песков.
Песков је навео да је, без обзира на то, важно да Вашингтон добије информацију из прве руке од држава које чине „Нормандијску четворку“ (Русија, Немачка, Француска и Украјина).
„Минск“ се односи на споразум из фебруара 2015. године, потписан у белоруској престоници, којим се тражи прекид ватре у источном делу Украјине, Донбасу, те су одређени даљи кораци да се окончају сукоби.
Ово је други састанак Волкера и Суркова, кога је председник Русије Владимир Путин делегирао за разговоре о сукобима у источној Украјини.
Први пут су разговарали 21. августа ове године у Минску, Белорусија.
Волкер је у међувремену одбио да се састане са Сурковом у Русији, а Суркову је забрањен улазак у Европску унију, у оквиру санкција Москви.
Танјуг