Указом руског премијера Дмитрија Медведева налаже се да по овом питању Федерална служба безбедности Русије (ФСБ) почне разговоре са представницима Министарства одбране Србије.
Генерал-мајор у пензији и професор Војне академије Митар Ковач за Спутњик каже да ширење сарадње у војно-обавештајној сфери јесте знак да односи између Русије и Србије иду узлазним трендом.
„Само крајње пријатељске државе могу међусобно да размењују тако значајне и поверљиве информације из домена војно-обавештајне делатности. Сигурно да природа данашњих претњи у Европи и свету утиче на то да државе саме, са својим апаратима или обавештајно-безбедносним системима, не могу увек и на сваком месту да прикупе довољно података који се тичу безбедности државе“, објашњава Ковач.
Како каже, унапређење војно-обавештајне сарадње између Србије и Русије допринеће и једној и другој држави да употпуњују информације. Русија ће добијати податке за Западни Балкан и Југоисточну Европу, а Србија кључне информације за њену националну безбедност, првенствено када је реч о угрожавању државе од стране екстремиста и терориста.
„Дошли смо до тога да је добар део екстремиста са простора Западног Балкана, па и са простора Србије, из Рашке области и са Косова и Метохије, завршио у терористичким формацијама ДАЕШ-а. Верујем да сарадња неће бити само у домену оперативне примене и размене информација, него и у домену школовања кадрова и обучавања у коришћењу техничке опреме по снагама или јединицама које се баве обавештајно-извиђачким или војно-обавештајним системима и делатностима“, напомиње Митар Ковач.