„Пристао сам да водим неправичан историјски процес према Косову, упркос масовном политичком и грађанском мишљењу о формирању овог суда“, рекао је Тачи и додао да је Приштини с друге стране обећано да ће убрзо постати чланица Савета Европе, да ће добити визну либерализацију, да ће имати масовну подршку за чланство у Унеско, да ће успоставити Оружане снаге и добити нова признања.
Косово је, казао је Тачи, одржало реч, основало је Специјални суд, али међународна заједница није испунила ниједно од својих обећања.
Уместо тога, истакао је Тачи, европски пут Приштине је отежан.
Оснивање Специјалног суда је дошло као међународна политичка потреба, прецизирао је Тачи, истакавши да Приштина на то треба да гледа као на предлог и прилику да се очисти од мрља, пренели су медији.
Косовски председник је данас учествовао на презентацији извештаја о перцепцији јавног мњења о формирању Специјалног суда, који је припремило неколико невладиних организација у Приштини.
„Као председник државе, посвећен сам истини и помирењу. Али Специјални суд ће бити само корак у правцу неправде која се десила на Косову. Питање је да ли ће донети истину и да ли ће овај суд донети међуетничко помирење“, упозорио је Тачи и додао да, будући да је тај суд формиран само за суђење Албанцима за злочине над Србима, у међувремену „расте ентузијазам за Србе и Србију“.
Тачи је рекао да формирање Специјалног суда значи и неповерење према Албанцима, те да је одлука о оснивању Специјалног суда дошла више као политичка потреба међународне заједнице, него због истинске правде.
Према његовим речима, Косово је прихватило успостављање Специјалног суда уз образложење међународних партнера да, како је рекао, треба да „задовољи чак и друге актере, посебно Русију и Београд“, те да је то разлог што ово питање није упућено Савету безбедности Уједињених нација.
Иначе, како су раније данас јавили косовски медији, док је Тачи критиковао међународну заједницу због неиспуњених обећања према Приштини, скуп је напустио амбасадор Велике Британије.
Према извештају невладиних организација, већина грађана Косова противи се формирању Специјалног суда, посебно чињеници да ће он судити само припадницима такозване ОВК за ратне злочине над српским цивилима.
Танјуг