Антони Левандовски основао је религиозну непрофитну организацију под називом „Пут будућности“ и посветио је обожавању вештачке интелигенције (ВИ).
„Наша мисија је да развијемо и промовишемо реализацију божанства заснованог на вештачкој интелигенцији и кроз разумевање и обожавање тог божанства допринесемо побољшању друштва“, наводи се у оснивачким документима ове организације.
Подршка ВИ
Амерички медији сматрају да је нови бог као свемоћни бот који ће задовољити све жеље својих присталица. Међутим, оно што је другачије од библијског Бога јесте да ће он бити искрено љубазан и неће кажњавати смртнике.
Говорећи о идеји Левандовског, пастор Кристофер Бенек, лидер хришћанског Трансхуманистичког удружења, наводи: „Апсолутно мислим да ВИ може да учествује у сврси Христовог искупљења“, преноси „Гардијан“, ако се осигура да буде прожета хришћанским вредностима.
Трансхуманистички хришћани подржавају идеју да људи могу и треба да користе науку и технологију за побољшање света.
Идеја Левандовског је привлачна неким његовим колегама из Силицијумске долине, који верују да ће ВИ за 25 година стићи људску интелигенцију, а за 50 година ће је престићи.
„У почетку смо имали само ботове за ћаскање“, написао је извршни директор компаније „Фејсбук“ Кемал ел Муџахид.
Оно што им се највише свиђа у концепту Левандовског јесте да ће ново божанство створити човек. Амерички медији указују на значајан верски покрет који је сада очигледан у Силицијумској долини.
„Призивамо ђавола“
Ипак, нису сви у Силицијумској долини задовољни због идеје о дигиталном богу, пре свега генерални директор компаније „Тесла“ и оснивач „Спејс икса“, Илон Маск, који упозорава на опасности од ВИ.
Он и многи други проналазачи и научни експерти сматрају да је „сценарио Терминатора“, где машине устају против људи и започињу у рат, заиста могућ.
„Вештачком интелигенцијом призивамо ђавола“, упозорио је Маск пре три године.
Председник Русије Владимир Путин придружио се расправи рекавши да је, иако вештачка интелигенција представља будућност за Русију и цео свет, такође препуна непредвидивих претњи.
„Ко год буде лидер у овој области, владаће светом“, рекао је Путин на отвореном часу са студентима 1. септембра, почетком школске године у Русији.
Међутим, председник је рекао да не жели да ико „држи монопол“ у овој области.
Илон Маск одговорио је на ово упозорењем да би трка ка „супериорности“ између земаља над вештачком интелигенцијом могла да буде највероватнији узрок трећег светског рата.
У међувремену, протестантско свештенство сумња у способност вештачке интелигенције да достигне божанске висине, док епископ Константин Бендас, други по хијерархији Евангелистичке цркве Русије, тврди да су технолошка достигнућа само инструмент за добро или зло.
„Изуми не доводе људе ближе Богу нити их одводе од Њега. Они нас не чине бољима“, истакао је епископ Бендас.
Он је упоредио идеју стварања дигиталног бога са библијском причом о Вавилонској кули, коју су се људи усудили да подигну да би достигли небо, а на крају су говорили различитим језицима.
Судећи по томе колико се захуктава расправа о идеји Антонија Левандовског, Силицијумска долина могла би да доживи судбину библијске куле која никад није изграђена.