Москва разматра различите варијанте одговора на ситуацију око руске дипломатске имовине у САД и не искључује да ће захтевати од Вашингтона успостављање реалног паритета по броју запослених у дипломатским мисијама, односно смањење броја запослених у дипломатској мисији САД у Русији „на 300 људи или мање“, изјавио је Директор одељења за Северну Америку Министарства спољних послова Русије Георгиј Борисенко.
„Што се тиче одговора, и јавно смо рекли да у дипломатији постоји неуништиви принцип реципроцитета и Американци то добро знају. Ако су се понашали на одређени начин, значи да се слажу да ми можемо да поступимо реципрочно са њиховим представништвима у Русији. Што се тиче конкретних мера, ми ћемо их размотрити и, ако буде потребно, оне ће се применити“, истакао је руски дипломата у интервјуу за Спутњик.
Одговарајући на питање да ли руска страна разматра могућност затварања једног од конзулата Сједињених Америчких Држава у Русији, он је рекао да Москва „не искључује никакве опције, укључујући и успостављање реалног паритета по броју запослених у дипломатским мисијама“.
„Чињеница да смо летос убројали људе који раде у сталној мисији Русије у Уједињеним нацијама била је наша добра воља. Заправо смо изашли Американцима у сусрет. Пошто то нису ценили, ми имамо сва права да од ове цифре 455 одузмемо количину која одговара броју запослених у нашој сталној мисији. Тада би број америчког особља у Русији требало да падне на 300 људи или ниже“, додао је он.
Борисенко је навео и да Москва није одустала од своје намере да поднесе тужбу америчком суду у вези са ситуацијом око генералног конзулата Русије у Сан Франциску.
„Апсолутно нисмо ни од чега одустали. У складу са налогом председника Русије активно радимо на томе. Већ имамо америчке адвокате који су спремни да сарађују с нама. Али то није брз процес. Радимо методично, доследно, скупљамо материјал како бисмо максимално оправдали тужбу. Када све буде спремно, она ће бити поднета“, нагласио је Борисенко.
Према његовим речима, на тај начин ће Русија видети како „функционише амерички правни систем, колико је непристрасан и објективан“.
„Ако он заиста буде објективно приступио овом поступку, одлука би требало да буде донета у нашу корист. Практично су нам украли нашу некретнину. Амерички органи кажу да нас не лишавају имовинског права, али истовремено нам није дозвољено да тамо уђемо и није нам дозвољено да њоме располажемо. Штавише, стално инсистирају да продамо све некретнине“, рекао је дипломата.