„Предлажемо америчкој страни да разјасни своје ’селективно слепило‘ у вези са милитантима који раде пред њиховим носом“, изјавио је портпарол Министарства одбране генерал-мајор Игор Конашенков.
Портпарол Министарства одбране раније је рекао да се граница Сирије и Јордана у близини америчке базе у Ел Танфи претворила у стокилометарску „црну рупу“, одакле нападају јединице терористичке групе ДАЕШ.
„С обзиром на такво озбиљно појачање, уз благослов Сједињених Америчких Држава, живе силе и формирања залиха лекова и прехрамбених производа, не треба бити стручњак па да предвидите покушај нарушавања мировног споразума и у јужној зони деескалације“, истакао је Конашенков.
Конашенков је додао да ће комплетна одговорност за такво саботирање мировног процеса носити искључиво америчка страна.
Како милитанти добијају хуманитарну помоћ?
У јужној зони деескалације у Сирији дошло је до „чудног“ случаја: 600 милитаната који су напустили зону коју су контролисали Американци у Ел Танфу, добили су хуманитарну помоћ у насељима под контролом „успаваних ћелија“ Нусра фронта, изјавио је Конашенков.
Према његовим речима, 2. и 3. октобра колона од око 600 милитанта из избегличког кампа „Рукбан“ организовано је изашла у теренским возилима у правцу запада и прешла више од 300 километара, ушла кроз бивши царински пункт Тафас на сиријско-јорданској граници на југу зону деескалације (провинција Дера).
„Према још једној ’чудној‘ случајности, скоро истовремено са њима у ову зону деескалације дошла су и два конвоја са лековима и прехрамбеним производима за локално становништво. Прва колона са теретом од 30 тона ушла је у насеље Хаџми, а друга са теретом од 60 тона у Хел“, навео је Конашенков.
Сва хуманитарна помоћ која је стигла, а пре свега лекови, била је истоварена и налази се код милитаната који су стигли из Ел Танфа, нагласио је Конашенков. Притом су ова насеља под контролом „успаваних ћелија“ Нусра фронта.
„Односно, 600 милитаната који су стигли из зоне под контролом САД на подручју Ел Танфа требало је или да се придруже овим ’ћелијама‘ у борби за лекове и производе, или да сарађују са њима“, истакао је представник Министарства.
Америчке акције личе на покушај поделе Сирије
Акције САД у близини базе Ел Танф у Сирији подсећају на покушај поделе земље, изјавио је Борисенко.
Он је напоменуо да, иако америчка страна негира своју сарадњу са ДАЕШ-ом, међутим, Русија „из искуства зна да су Сједињене Америчке Државе често сарађивале са различитим екстремистичким групама у Сирији“.
„Дефинитивно, имамо много питања у вези са тиме шта Американци раде у Сирији. За разлику од руских снага, они се тамо налазе у супротности са међународним правом. При томе они успостављају неке зоне, на пример, у области Ел Танфа, у које не желе да пропусте снаге легитимне владе. Заправо ово личи на покушај поделе земље, раскола Сирије да би се на неком њеном делу створиле власти под контролом САД и њихових савезника“, објаснио је руски дипломата.
Он је подсетио да руско Министарство одбране „на основу доступних објективних података скреће пажњу на чињеницу да Американци и опозиционе групе оријентисане према њима практично се не боре против ДАЕШ-а“. „Ово нас изненађује. Посматраћемо даљи развој ситуације, али полазимо из претпоставке да је свако кокетирање са терористима увек опасно и да ће се окренути против оних који играју такве игре“, нагласио је Борисенко.