„Та одлука америчког руководства изазива жаљење. Држава која је била први утемељивач Унеска напушта га у тешком тренутку за организацију, погоршавајући њен положај својим акцијама. При томе треба додати да САД не уплаћује средства у редован буџет организације од 2011. године што отежава њен рад и због чега је обустављен читав низ важних пројеката. Карактеристично је да је саопштење о изласку САД из Унеска објављено уочи одлучујуће рунде избора новог генералног директора организације која се ових дана одржава у Паризу“, наводи се у документу.
Како је указала Захарова, Русија се стално залаже за универзалност, где су представљене све државе и континенти.
„Важно је нагласити да ми сарађујемо са америчким стручњацима и експертима у међувладиним и међународним програмима Унеска, из области хидрологије, океанографије, музеологије. Ми делимо забринутост многих држава због превелике политизације Унеска у последње време. Надамо се да ће нови генерални директор уложити напоре да се промени настала ситуација и да ће се усредсредити на хуманитарне проблеме што ће омогућити да се настави корисна сарадња у областима компетенције Унеска у свим државама, укључујући Америку“, додала је она.
САД су објавиле да од 31. децембра 2018. године више неће бити чланица Унеска, али да ће наставити рад у организацији у статусу посматрача.