„Реч је о унутаревропској дебати. Ми, наравно, веома поштујемо ауторитативног европског политичара Земана, који, као што знате, има дуготрајне добре односе са председником Путином. То је прво. Друго, да, посматрамо унутаревропску дискусију која се води у вези са тим, и у том смислу смо обратили пажњу на недавну изјаву председника Земана“, рекао је Песков.
Песков је додао да не може бити ни речи о некој компензацији Украјини за Крим.
„Истовремено, овде треба рећи да са правне стране нема говора ни о каквој анексији. Ово је нетачно и, сходно томе, не може се говорити ни о каквој компензацији. Јер је легитимни орган Крима, Врховни савет, одлучио да изађе из Украјине због државног преврата који се догодио и због претње од екстремизма који се развијао због овог пуча, а делимично се, нажалост, развија и до данас“, истакао је Песков.
„Након тога донета је одлука о придруживању Руској Федерацији, коју је Русија усвојила. Дакле, сама формулација да се такве акције могу решити неком врстом откупа, с наше тачке гледишта, наравно, нису сасвим тачне. Прецизније, потпуно су погрешне“, додао је он.
Председник Чешке Милош Земан изјавио је у уторак да би покушаји да се Крим врати Украјини довели до рата у Европи, али да би Кијев могао да проба да добије од Русије компензацију за полуострво. Он је истакао да је уједињење Крима са Русијом свршена ствар и да сматра да би у случају дијалога Кијева и Москве требало размислити о компензацији за Крим.
Земанова изјава изазвала је бес званичних органа и одређених украјинских политичара. Осим тога, чланови горњег дома чешког парламента су у својој резолуцији назвали Земанове речи „легитимизацијом агресије“ и позвали председника да поштује спољну политику своје земље.
Коментаришући колико је важно за Кремљ да Украјина призна уједињење Крима, Песков је одговорио: „Надамо се да ће с временом доћи до признања, да ће се испоштовати воља милионског становништва полуострва, а такође се надамо и очекујемо да ће доћи до нормализације руско-украјинских односа“.
Крим је постао део Русије у марту 2014. након референдума одржаног након државног преврата у Кијеву. За уједињење са Русијом гласало је 96,77 одсто бирача Републике Крим и 95,6 одсто становника Севастопоља.
Украјина и даље сматра Крим својом привремено окупираном територијом.