Тако је званична Црна Гора, која већ двије деценије своју политику искључиво базира на отклону и дистанци од Србије, не би ли се на тај начин што боље додворила Западу, на концу дочекала да јој заједно са Србијом предвиђају улазак у ЕУ, а како ствари тренутно стоје, не би било изненађење ни да је Србија до краја тог пута претекне.
Дебакл политичке Подгорице је утолико већи јер су све благо речено „непопуларне одлуке“ црногорских власти, попут признања Косова или пак уласка у НАТО управо правдане бржом интеграцијом у ЕУ токове. И један од главних „аргумената“ промотера црногорске независности био је отклон од Србије управо из разлога оптерећености разним проблемима попут питања Косова, Хашког трибунала и слично.
Коментаришући чињеницу да Црна Гора, иако има много мање становника од Србије и уведен евро, а нема о врату „тег“" Косова, и даље не може брже од Србије да се интегрише у ЕУ, аналитичар Матија Николић за Спутњик објашњава да је главни узрок тога актуелно стање у Црној Гори, које у политичком и економском смислу не испуњава критеријуме које од званичне Подгорице захтијева Брисел.
„Довољно је само погледати стопу незапослености коју објављује Завод за запошљавање, а која износи 20 одсто. Такође, у Црној Гори имамо озбиљну политичку кризу, власт која са само једним или два мандата више доноси крупне и тешке политичке одлуке, па бојкот Парламента, суђења опозиционим представницима, људи завршавају у притвору мјесецима и мјесецима… Не спроводе се ни одлуке Уставног суда, што је незамисливо на територији Европске уније, тако да све оно што би Унија захтијевала у овом тренутку Црна Гора није у стању да испуни“, прецизира Николић.
Према његовом виђењу, јасно је да европска политичка јавност посматра Србију и Црну Гору у неком заједничком пакету, па како сматра, околност да се власт у Црној Гори хвалила да је лидер у региону (што је негдје подржавано и од стране Брисела), била је много више једна „пропагандна прича, него што је то стварно стање на терену“.
„Данас када су црногорске власти испуниле неке политичке циљеве, просто никоме више није потребно да одржава ’шарену лажу‘ да Црна Гора нема неких горућих проблема. Истина је да Црна Гора има неке унутрашње проблеме који су се годинама и деценијама крили под тепихом како би земља била приказивана осталима у региону као примјер како би требало радити. Али видимо да то не излази на добро и да се на крају показује права слика“, каже Николић.
Наш саговорник се такође осврнуо на манипулацију у вези са уласком Црне Горе у НАТО, када се тврдило да ће приступање тој војној алијанси убрзати европски пут земље, док сада сви виде да он неће бити ништа бржи у односу на Србију која истрајава на политици војне неутралности.
„Премијер Марковић је прије два три дана рекао да је одлука о независности Косова донесена, иако је 80 одсто грађана Црне Горе било против. Вјероватно ћемо врло брзо чути од неког новог премијера да је и ова одлука о уласку у НАТО донесена, а да је исто толико грађана било против. Тако да је јасно да је прича о НАТО-у била само пропаганда од стране власти. НАТО није могао бити никакав подстрек за укључивање Црне Горе у ЕУ, могао је бити само озбиљна кочница, јер је сада свако питање НАТО-а болно за црногорско друштво које је добило нову унутрашњу тачку раздора“, закључује Николић.