Поздрављајући учеснике скупа, руски председник је истакао да покушаји мешања у живот других земаља, без познавања њихових националних специфичности, доносе хаос какав влада на Блиском истоку и у Северној Африци, као и раст опасности од тероризма.
„У савременом свету нема и не може да буде шаблонских модела развоја. Свака држава има природно и неоспориво право да сама одређује своју судбину, као што је утврђено и Повељом Уједињених нација“, нагласио је Путин.
Према његовим речима, светска заједница сада треба да размишља о обнови Сирије и о обиму помоћи овој земљи.
Руски председник је оценио да су споразуми о зонама деескалације у Сирији створили услове за унапређење дијалога у тој земљи.
„Недавно је у Астани, у Казахстану, договорено да се утврде четири зоне деескалације у Сирији, уз учешће земаља-гараната, Русије, Ирана, Турске, и уз подршку многих других држава. Овај договор ствара услове за напредовање у испуњавању Резолуције Савета безбедности УН 2254 на основу директног дијалога владе и опозиције и заједничког рада на што бржем уништавању терористичког упоришта, успостављања мира и очувања јединства у Сирији“, рекао је Путин.
Санкције парламентарцима су штетне и глупе
Путин је, такође, упозорио да је систем међународног права почео да се круни и да се све више ограничавају покушаји вођења дијалога.
„Сваки парламент на свету изражава вољу свог народа, због чега игра веома значајну, а повремено и водећу улогу у изради националних модела развоја и, наравно, у потрази за одговорима на савремене изазове и претње који су нам свима заједнички. На њих се односи ерозија система међународног права, па и сама култура међудржавног дијалога. Нажалост, таква је данашња пракса“, рекао је Путин.
Он је, такође, истакао да је пракса увођења санкција парламентарцима недопустива и контрапродуктивна.
„Нажалост, видимо да су у последње време све активнији покушаји да се ограниче директни контакти и комуникација са законодавцима, имам у виду праксу увођења дискриминационих ограничења и санкционих спискова, на којима су често и парламентарци. Сматрамо такву праксу недопустивом, штетном и једноставно глупом“, рекао је руски председник и додао да је најгоре када се у оквиру интерпарламентарних структура одстрањују целе делегације.
„Нажалост, и то се дешава, а то, према нашем мишљењу, противречи принципу слободне међупарламентарне сарадње, сувереном праву сваке државе да исказује и цивилизовано, отворено брани своју тачку гледишта“, нагласио је Путин.
Он је истакао да ће Русија доследно пратити пут развоја демократских, представничких институција власти и повећавати ауторитет и значај законодавне гране власти.
Руски председник је подсетио да у савременој Русији парламент има висока, независна и кључна овлашћења, која су гарантована и Уставом.