„Сада сам потпуно уверена да је ступање Русије у Савет Европе било апсолутно исправно и једино могуће, а истовремено је то био и интересантан, заједнички интелектуални рад“, рекла је Матвијенкова.
Међутим, одговарајући на примедбу новинара да је касније Русији ускраћено право гласа у Савету Европе, она је нагласила да је то „сигнал Савету Европе да су потребне промене“.
Према њеним речима, Русија треба да остане члан Савета Европе, али њен глас „мора да се чује“.
Наводећи шта би могло да допринесе што хитнијем враћању овлашћења Русије у ПС СЕ Матвијенкова је искључила финансијски фактор, јер сматра да он није главни.
„Ово није најважнији аргумент, иако, наравно, с обзиром да не учествујемо у свим структурама Савета Европе, не би требало да платимо пун допринос — то је наш став“, нагласила је она. „То је политичка свест“.
Матвијенкова је, такође, позитивно оценила резолуцију ПС СЕ о украјинском закону о образовању.
„Постављена је бомба под интегритет Украјине, која је мултинационална држава. Али шта ме радује? ПС СЕ је усвојила веома тешку резолуцију о Закону о образовању, дате су веома оштре оцене о неприхватљивости таквих закона, уз захтев да се он промени. То је већ добро“, истакла је она.
Парламентарна скупштина Савета Европе већином гласова је усвојила резолуцију у којој је констатовано да нови украјински закон о образовању не пружа одговарајућу равнотежу између државног језика и језика националних мањина. У резолуцији се препоручује да Кијев узме у обзир закључке Венецијанске комисије о закону.