Амерички обавештајци уверени су да је Кремљ управљао великим бројем лажних страница на Фејсбуку и потрошио 100.000 долара на оглашавање на тој друштвеној мрежи како би утицао на председничке изборе 2016. године. Међутим, како пише „Сан Дијего јунион трибјун“, лов на „лајкове“ одвијао се на обе стране.
„Америчке агенције такође су претвориле Фејсбук у бојно поље за срца и умове Руса“, пише аутор чланка. Лист је сазнао да су током информационих кампања 2010. и 2011. и 2015. и 2016. године за рекламирање на рускојезичном делу америчке савезне агенције потрошиле 59.541 долара, што сведоче извештаји федералних власти.
Стејт Департмент, „Глас Америке“ и Агенција Сједињених Америчких Држава за међународни развој (УСАИД) за осам година укупно су потрошили 1,6 милиона долара на кампање на друштвеним мрежама у иностранству. Можда се трошкови за рускојезични сегмент чине малим, али стручњаци сматрају да је Русија била међу приоритетним циљевима Вашингтона. Испред ње су биле само Индонезија, Пакистан, Иран и Авганистан.
Аутор чланка тврди да су САД у оквиру те кампање имале различите циљеве: подршку дипломатским иницијативама и оглашавање „Гласа Америке“ и других медија које финансира Вашингтон. Око три хиљаде долара САД су потрошиле на покривање активности Конзулата у Јекатеринбургу, а више од 56.000 долара потрошио је „Глас Америке“, који због свог статуса мора да се развија у дигиталном формату.
Десетине хиљада долара Вашингтон је потрошио на своје активности на Фејсбуку у другим бившим совјетским земљама: Јерменији, Узбекистану и Грузији. Стручњаци сматрају да су те инвестиције биле оправдане, јер су углавном промовисале америчке медије, конзуларне службе, хуманитарне програме и тако даље, а нису се мешале у изборе и нису подржавале конкретног кандидата.
И „Глас Америке“ и „Фејсбук“ и Амбасада САД у Русији одбили су да дају коментар на ту тему.
Статистичка истраживања показују да 45 одсто Американаца добија информације преко Фејсбука. Међутим, у Русији је ситуација другачија. У тој земљи много је популарнија друштвена мрежа „ВКонтакте“, која је, како пише лист, у власништву Москве, а коју она користи и у обавештајне сврхе. На руском тржишту Фејсбук је далеко иза још једног сервиса — „Однокласники“. Због тога би, према речима стручњака, Вашингтону боље било да покуша да купи рекламе на тим друштвеним мрежама, али за сада нема доказа да су такве акције и предузете, пише „Сан Дијего јунион трибјун“.