Долазак борбених авиона МиГ-29 из Русије у Србију, уз остале планове за модернизацију, највећа је модернизација војске од 1991, каже војни аналитичар Мирослав Лазански.
„Ти ’мигови‘ су неопходни због чувања ваздушног простора, не зато да бисмо ратовали са неким“, рекао је Лазански у емисији на телевизији „Пинк“.
„Мигови“ ће се први пут појавити на паради идућег петка, која ће се, како је Лазански најавио, одржати на војном аеродрому Батајница.
Поред „мигова“, на паради ће бити постројено 1.500 војника специјалних снага српске војске, који ће представити нову опрему, од оптичких справа до пушака.
„Тих 1.500 војника је ударни одред снага за брзе интервенције, који ће временом нарасти на 3.000 војника. Опремљени су најбољом опремом која се могла наћи и на домаћем и на страном тржишту“, каже Лазански.
Поред шест „мигова“ испоручених из Русије, на паради ће се наћи и четири „мига“ који су већ у саставу српског ратног ваздухопловства, а Лазански каже да се воде и разговори са Белорусијом о испоруци још осам авиона МиГ-29.
„Белоруски ’мигови‘ су врло модерни. Белорусија има завод за модернизацију ’мигова‘ у бази Барановичи. Био сам у тој бази пре десетак година. То је одлична база, одличан завод, и јако су опремљени да врше модернизацију авиона МиГ. Ако бисмо добили белоруске ’мигове‘, њиховог нивоа модернизације, онда нам нека посебна модернизација не би ни била потребна“, каже Лазански и додаје да се ради о 4+ генерацији борбених авиона.
Парада, која се организује у част годишњице ослобођења Београда од нациста 20. октобра, биће, како Лазански каже, тактичко-технички збор на коме ће грађани Србије моћи да се увере да се модернизација војске креће и да се први пут, после много година, на том плану нешто озбиљно догађа.
Са десет „мигова“ који се налазе у саставу српског ратног ваздухопловства, Србија држи корак са Мађарском, Румунијом и Бугарском, јер модернизовани „мигови“ имају боље перформансе од западних ратних авиона, као што су „Грипен“ или амерички Ф-16.
„Треба да знамо да је МиГ-29 у борби из близине најбољи авион те генерације. Међутим, проблем је што такве борбе више скоро и да нема, јер данас у ваздуху побеђује онај ко има бољи радар, бољу електронику“, каже Лазански.
Радар уграђен у модернизоване „мигове“ има домет до 120 километара, може да прати 10 циљева истовремено, а да гађа 4 циља истовремено, додаје он. Поређења ради, МиГ-21, који је више деценија био кичма југословенске и српске авијације, има радар домета 12 километара.
Лазански најављује да ће из Русије такође ускоро стићи 30 модернизованих тенкова Т-72, који је основни тенк не само руске армије већ и армија источноевропских земаља које су у међувремену постале чланице НАТО-а, као и 30 модерних оклопних возила.
До краја године требало би да у оперативну употребу српске војске уђе и шест возила типа „Лазар“, домаће производње, а до половине идуће године тај број би требало да се повећа на 18.
Такође, српска војска биће опремљена новим самоходним хаубицама „Нора“, а ускоро би требало да буде испитано и ново српско оклопно возило „Милош“, за које Лазански каже да је фантастично.
„Он је бољи од ’Хамера‘, јер ’Хамер‘ ког има полиција је цивилна верзија, то је оно што је купљено још за време Милошевића у Немачкој“, закључује Лазански.