Одговарајући нацрт закона достављен је на разматрање доњем дому француског парламента.
Поверење између грађана и запосленима у таквим професијама треба користити у корист државе, сматрају посланици. По њиховом мишљењу, пословна тајна може да садржи информације о радикалним ставовима у друштву, наглашава се у документу.
„Знамо да се стручњаци у медицинској, друштвеној и образовној области често налазе у директном контакту са радикалним људима или са онима који су подложни радикализацији. Садашње законодавство често не дозвољава да се процени раст радикализације, с обзиром да су стручњаци ограничени пословном тајном“, рекли су аутори нацрта закона.
Ако се закон усвоји, у Кривични закон земље биће унете измене које ослобађају информатора од одговорности.
У документу се наводи да је потреба да се поново размотри став о пословној тајни и могућности њеног кршења условљена чињеницом да је Француска последњих година више пута била жртва терористичких напада.
„С обзиром на недавне терористичке догађаје, спречавање радикализације у медицинској, социјалној и образовној области требало би да буде дозвољено законом што је пре могуће, а ми више не можемо себи да дозволимо да будемо без иницијативе по овом питању“, наводи се у нацрту закона.
Према важећем француском закону, наставници, лекари и многи други друштвенирадници, обавезни су да чувају као тајну информације о људима са којима долазе у контакт. У случају нарушавања одредби утврђених важећим законима, грађанину који открије пословну тајну прети казна од годину дана затвора и новчана казна од 15.000 евра.
„Не ради се само о заштити нашег народа, већ и о потреби да се разјасни законодавна основа како би се професионалци заштитили од кривичног гоњења због кршења пословне тајне приликом пријављивања радикализације“, објашњава се у документу.
Француски парламентарци предлажу да се унесу измене у Кривични закон земље.
„Лекари, здравствени и социјални радници, учитељи и наставници који информишу префекта и, у Паризу, префекта полиције о опасности за себе или за друге од људи које они саветују, или у случају да утврде скуп знакова постојеће радикализације код неког свог пацијента, или у случајевима када сазнају да су ова лица имају оружје или су изразила намеру да га набаве (треба обелоданити информације које чине пословну тајну)“, наводи се у предложеном амандману.
Наставак противтерористичке политике
Последњих година Француска је више пута била жртва терористичких напада, што је довело до усвајања противтерористичких мера. Посланици Народне скупштине су 2016. године подржали закон којим се предлаже да се француско држављанство одузме лицима која су проглашена кривима за терористичке активности.
А 3. октобра парламентарци су одобрили нацрт закона о проширењу надлежности француске полиције. Према том документу, полиција ће имати право да пуца не само у самоодбрани, већ и у случајевима када сами припадници полиције сматрају да је то неопходно.
Осим тога, нови закон о борби против тероризма омогућиће провере и слање осумњичених у кућни притвор без судске одлуке. Он ће дати право да се затварају џамије или друге верске установе уколико се њихови запослени и посетиоци сумњиче за ширење радикалних идеја.
„Ми заправо живимо у условима рата са терористима, стога су такви закони свакако од виталног значаја. Наше акције имају за циљ заштиту становника Француске“, истакао је француски министар унутрашњих послова Жерар Коломб.
Народна скупштина такође разматра нацрт закона којим се забрањује објављивање фотографија и имена терориста у медијима. Према амандману закона о слободи штампе предвиђена је новчана казна од 15 хиљада евра.