Њени блогови су били „трн у оку“ и влади и утицајним фигурама из подземља у најмањој држави-чланици ЕУ, а привлачили су више читалаца него сви други листови на Малти, наводи данас „Гардијан“.
Својим најновијим открићима, она је упрла прстом у премијера Џозефа Муската и двојицу његових најближих сарадника, доводећи у везу офшор компаније, с којима су њих тројица повезана, са продајом малтешких пасоша и исплатом од Владе Азербејџана.
Ова новинарка, која је тврдила да није припадала ниједној политичкој странци, бавила се дугачким низом тема — од прања новца уз банкарске олакшице, до веза између малтешке онлајн коцкарске индустрије и мафије.
У протекле две године се у извештајима претежно фокусирала на открића такозваних „панамских папира“, односно 11,5 милиона докумената процурелих из интерне базе података четврте највеће офшор правне фирме у свету, „Мосак Фонсека“.
Раније ове године, у време када је Малта председавала ЕУ, њена открића су изазвала велику забринутост у Бриселу, наводи лондонски лист.
Каруана Галиција (53) погинула је недалеко од своје куће, када је активирана бомба постављена испод њених кола, пренео је АФП.
Локални медији јавили су да је она недавно поднела пријаву полицији о претњама које је добијала.
Мускат је осудио њено убиство и назвао га „варварским чином“, а безбедносним службама је наредио да уложе максимум како би ухватили одговорне за убиство.
„Оно што се данас догодило неприхватљиво је на више нивоа. Данас је црн дан за нашу демократију и слободу говора“, рекао је Мускат новинарима, додавши да се неће смирити док правда не буде задовољена.
У свом последњем блогу, објављеном сат времена пре убиства, Каруана Галиција је поновила наводе да је Мускатов шеф кабинета био лопов, који је искористио свој утицај да се обогати, и написала да су „лопови свугде, а ситуација је очајна“.
Убијена новинарка оставила је иза себе супруга и три сина.
Ниједна група нити појединац засад нису преузели одговорност за напад на њу.
„Гардијан“ наводи да је на Малти протеклих година било више убистава аутомобилом-бомбом и да се, иако починиоци нису идентификовани, верује да је насиље повезано са споровима између криминалних банди, а да се ниједно од тих убистава не сматра политички мотивисаним.
Танјуг