Чак и универзални ракетни системи могу потпуно да униште те чамце, а нема потребе да се користе крстареће ракете, иако нико не би ни користио те софистициране пројектиле за напад на тако безначајне објекте, сматра војни аналитичар Александар Пилајев.
„Украјина тренутно нема могућности и капацитета за изградњу савремених ратних бродова, зато уместо бродова стварају митове — оклопни чамци са лаким артиљеријским наоружањем или митраљезима је све што је остало од некада моћне украјинске наменска привреде“, тврди он.
Када је реч о самој тактици под називом „чопор вукова“, бивши командант Црноморске флоте адмирал Игор Касатонов сматра да се она користила током Другог светског рата, али да је за данашње услове застарела.
Како каже, истина је да су њу користили совјетски, немачки и италијански бродови у Балтичком мору, као и у Црном мору, док су је Американци користили против Јапанаца на Пацифику. Међутим, када је реч о садашњости, бесмислено је упоређивати моћ руске и украјинске флоте у Црном мору, тврди он.
„Украјинска флота не постоји, јер код њих цео систем не функционише како треба. Са друге стране, Црноморска флота има све неопходне системе за упозоравање о нападу, као и за лоцирање непријатељских бродова, а у акваторијуму Црног мора се налазе и руске подморнице. Дакле, тај потез Кијева не представља никакву претњу за Русију и служи пре свега за добијање политичких поена, али и као изговор за пореске обвезнике“, закључује он.
Подсетимо, Ратна морнарица Украјине усвојила је тактику под називом „чопор вукова“ коју тамошња команда планира да користи против руске Црноморске флоте. Према речима командира једног украјинског брода Александра Регула, суштина тактике заснива се на истовременом нападу неколико лаких оклопних бродова на једног противника.
Иначе, украјинска флота броји четири лака оклопна брода типа „Гурза М“, а објављен је конкурс за набавку још два слична брода. У међувремену, након ове вести забрујале су и друштвене мреже, а многобројни корисници исмејали су нову тактику Кијева назвавши украјинске оклопне бродове „флотом комараца“, с обзиром да оне праве ракетне крузере, као што је био брод „Украјина“, Кијев није успео да оспособи још од 1991. године.