Након што су злостављали становнике који су под њиховом контролом живели више од три године, џихадисти ДАЕШ-а сада губе своју самопроглашену престоницу Раку и боре се да задрже релативно мале џепове територије у Ираку и Сирији, опкољене локалним снагама са свих страна.
„Ретки су, међутим, они који очекују да ће ДАЕШ у потпуности отићи одатле или да ће крвопролићу у двема земљама и том региону брзо доћи крај“, упозорава америчка агенција.
Уз осврт на успон и пад „калифата“ ДАЕШ-а који је, уздигавши се из пепела Ал Каиде у Ираку, почео да се шири по Блиском истоку почетком 2014, у анализи се наводи да уништење ДАЕШ-а наступа уз погубну цену и по Сирију и по Ирак и огромне патње оних који су трпели бруталну владавину екстремиста.
„Борбе и ваздушни удари претворили су у прах и пепео градове који су некада цветали, а сада нуде само трагичне призоре срушених стамбених блокова, путева и мостова и кућа сравњених са земљом“, наводи АП, истичући да су у Рамадију, Мосулу и Раки размере штете запањујуће.
Током три године откако је ДАЕШ основао свој такозвани „калифат“, усмртио је хиљаде људи, раселио милионе и уложио велике напоре да децу задоји екстремистичком доктрином.
Уз то, успон ДАЕШ-а и ратови и алијансе које су уследиле с циљем њеног поражавања погоршали су политичке и секташке линије раздора у Сирији и Ираку, при чему је курдско становништво у обема земљама стекло утицај без преседана.
„Ове промене и хаотична попришта у грађанском рату у Сирији, тензије између Курда и етничких Арапа, присуство шиитских милиција и владиних трупа у претежно сунитским градовима из којих се ДАЕШ повукао — све то би могло да доведе до већег насиља“, упозорава се у анализи.
Указујући на то да је „из много разлога, борба над територијама ДАЕШ-а само почетак“, америчка агенција наглашава да све снаге које се боре против ДАЕШ-а морају да остану будне чак и након преузимања и последњег дела територија из руку екстремиста.
„На неки начин, снаге које су се бориле против ДАЕШ-а сада се суочавају са још страшнијим изазовом“, наводи АП.
С тим у вези, америчка агенција се позива на Хишама ел Хашема, ирачког писца и аналитичара, који оцењује да у ирачком Анбару остаје 8.000 џихадиста који ће се измешати „као со у води“ и чекати прави тренутак да крену у нову побуну или изведу самоубилачки напад.
„Огранци ДАЕШ-а и даље изводе брзе нападе у Египту и Либији, где је та група стекла упориште и одакле би могла да се свети“, закључује се у анализи.
Танјуг