Кампања за локалне косовскометохијске изборе, који се одржавају у недељу, више личи на српско-српски бој. Срби на изборе излазе са 18 листа у 21 општини, од укупно 38, а најважнија изборна битка међу Србима бије се за север Косова.
Зашто Срби не могу да се сложе? На ово питање нема одговор ни Рада Трајковић, председница НВО „Европски покрет“. Она каже да локални избори нису место за високу политику, већ за теме које ће Србима на Косову омогућити лакши опстанак. Изборна кампања која се води, а која није, руку на срце, баш пријатна ни за око а ни за душу Срба са Косова, по њеним речима, није изненађење, али се слаже да би требало да буде мало умеснија и то, како каже, ако ништа друго, оно из само једног разлога.
„Не видим да било ко на Косову ко рачуна на пресецање веза са Београдом заиста има озбиљне шансе. Срби са Косова, ни под разно, и ни у сну, о томе не размишљају, јер знају да би суштински нестали. Раскид веза са Београдом за Србе са Косова био би пројект који би их одвео ка суштинском уништењу“, уверена је Трајковићева.
Да се права борба међу Србима на овим локалним изборима води управо за север Косова за нашу саговорницу је донекле очекивано, посебно јер нам предстоје важне одлуке.
„Север Косова је увек имао приоритет, и све владе су држале до тога да задрже тај део КиМ. И ова последња влада жели да направи специјалну област на северу, и највероватније јој је стало да преко људи које подржава, својих људи, оствари тај ’државни пројекат‘“, сматра наша саговорница.
Српске енклаве, напомиње Трајковићева, нису први приоритет Београда, док је север Косова нека врста брода за који су енклаве као чамци привезани, па је део покрајине северно од Ибра важан и за наше сународнике.
„То је једини пројекат, једини линк који ће повезати Србе кроз ЗСО, а преко кога ће и средине где су и Албанци већина бити суштински везане. Мислим да цела поента Београда јесте да задржи тај пројекат и да га спроведе преко својих људи за Север“, објашњава она, уз напомену да државни званичници Србије вероватно мисле да постоји одређени страх да би неки други, ако би водили Север, могли да потпадну под утицај одређених центара који желе да смање његову моћ.
Међународни институт за блискоисточне и балканске студије (ИФИМЕС) у анализи локалних избора на Космету констатује да се из Београда инсистира на томе да Срби морају да имају само једног политичког субјекта на локалним изборима — Српску листу, и да се против других српских политичких субјеката употребљава недозвољена реторика. Шеф Владине канцеларије за Косово и Метохију Марко Ђурић позвао је још једном Србе на Косову да 22. октобра изађу на локалне изборе и гласају за Српску листу. Он је за Радио-телевизију Србије рекао је да је веома важно да се Срби на Косову окупе око Српске листе, и то, како је истакао, није страначки, већ државни пројекат.