„Слобода говора на британски начин: Борис Џонсон оклеветао је своје колеге због тога што употребљавају ту слободу, долазећи у наше емисије. Било би смешно да није тако жалосно“, истакла Симоњанова.
Раније је Џонсон критиковао учешће чланова опозиционе партије у програму телевизије РТ.
И портпаролка Министарства спољних послова Русије Марија Захарова је током дискусије „Лажне вести као претња дигиталној дипломатији“ у оквиру форума младих дипломата коментарисала притисак на телевизију РТ.
Она је претпоставила да је донета одлука, можда уз учешће обавештајних служби, како неутралисати телевизијски канал РТ у Сједињеним Америчким Државама.
„Почела је наредна фаза кампање у вези са чињеницом да у САД ова телевизија мора да се придржава закона о страним агентима“, рекла је Захарова.
Она је навела да постоји „једно мало али“ — друге стране телевизије, попут „Дојче веле“ и Би-Би-Сија, овај закон не извршавају.
„И нико не долази код њих, не задржава дописнике и не говори да они крше закон државе-домаћина, не потпадајући под тај закон. А према, на пример, телевизији РТ, обавезно је потребно применити овај закон. Ово није само изборна мера, то је циљана политика, не само за неутралисање телевизије већ за њено уништење на територији Сједињених Америчких Држава. И ми смо рекли, први пут за много година, деценија, да ћемо овог пута применити реципрочне мере против америчких медија у Русији“, одговорила је Захарова на питање дописника РТ.
Портпаролка Министарства такође је нагласила да „телевизија даје и покушава да дâ објективно гледиште“.
„Он пружа платформу за људе потпуно другачијих погледа“, додала је она.