Полагање заклетве значи имплементацију дела Бриселског споразума о правосуђу, а из Тачијевог кабинета је саопштено да се судије и тужиоци нису појавили зато што им је то „забранио Београд са намером да онемогући њихову интеграцију у правосудни систем Косова“.
У саопштењу се наводи и да је укључивање судија и тужилаца из мањинских заједница на Косову једна од позитивних мера које „институције Републике Косова предузимају ради постизања пуне и ефективне равноправности између припадника заједница у свим областима живота — економији, политици и култури“.
Наводи се и да је недолазак судија и тужилаца на полагање заклетве „још један неуспех Европске уније као посредника у процесу имплементације дела Бриселског споразума о правосуђу“.
Косовски медији подсећају да су се о почетку примене Бриселског споразума, у делу који се односи на укључивање севера Косова у косовски правосудни систем од 17. октобра, договорили у Бриселу председник Србије Александар Вучић и Тачи.
Директор Канцеларије за Косово и Метохију Марко Ђурић изјавио је раније данас да очекује да ће посао примене дела Бриселског споразума о правосуђу између Београда и Приштине бити завршен до петка.
„Ово је велики и важан посао за српски народ на КиМ. Први пут након 1999. године биће успостављен суд са српском већином и са Србином председником суда у Косовској Митровици и тужилаштво са српском већином. Очекујем да ће тај велики и важан посао бити завршен до краја недеље, до петка“, рекао је Ђурић за РТС.