Албанци са Косова врбују уценама Србе за „косовски безбедносни корпус“ (КБС), или будућу „војску Косова“, сазнаје Спутњик. Ако не може на врата, може кроз прозор! Ово је логика којом се Хашим Тачи руководи у намерама да Косову обезбеди потребну српску већину за формирање „војске Косова“.
Јасно се да Срби који партиципирају у косовској влади и парламенту неће дати свој глас за формирање војске Косова, који је преко потребан Хашиму Тачију да од НАТО-а и међународне заједнице добије зелено светло за трансформисање КБС-а у „војску Косова“. Подсећања ради, Тачијев покушај да до војске дође кроз законске амандмане, како би се заобишла промена устава Косова, а тиме и неопходна подршка српске заједнице, пропала је јер је НАТО био изричит да жели „чисте папире“ у вези са тим питањем.
У међувремену, Тачи је пронашао начин да у КБС доведе што више Срба и Црногораца како би испунио мањинску квоту од десет одсто која је неопходна за мултиетничку „војску Косова“. На тај начин, Тачи би на основу „стања на терену“ захтевао брзу трансформацију КБС-а, јер би био „покривен“ чињеницом да су „Срби, грађани са Косова, прихватили ’војску Косова‘“, те да је с тога то једино меродавно.
Тачи и његови људи, наиме, користе неколико тактичких метода. Прва је врбовање младих Срба из најсиромашнијих слојева, који углавном нису завршили ни школу, нудећи им будућност у КБС. Друга тактика је застрашивање, односно уцена да ће им се чланови фамилије наћи на албанским потерницама као оптужени за ратне злочине. Трећи начин присиле је претња одузимањем имовине.
Наш саговорник који се нашао у ситуацији да добије такву понуду од Албанца иселио се са Космета.
„Продао сама дедовину за мале паре и са мајком и породицом сам се вратио у Краљево, где смо до пре неколико година били избеглице. Иначе сам из Новог Брда“, каже он.
У јулу ове године 61 Србин је приступио КБС-у, што је и у Приштини поздрављено као доказ да та формација испуњава своју обавезу професионално, а доказ за то су припадници мањина који су укључени у рад.
Косовска држава телевизија пренела је прилог у којем су интервјуисали српске припаднике КБС-а који су изјавили да их је углавном незапосленост навела да економску сигурност потраже управо овде.
„Видим будућност овде на Косову, желим да живим и радим овде, зато сам се и пријавио. Остали могу да се угледају на мене и да се пријаве, јер без посла не може да се живи“, каже Вељко Ћурчић из Добротина.
Ненад Максимовић из Грачанице изјавио је да се „пријавио јер није имао посао, али и да му се свидело како ово изгледа, те да није ништа тешко и да би препоручио свима да се пријаве“.
Новим кадетима КБС-а председник Тачи је честитао на том битном и храбром кораку за њихову каријеру и будућност, истичући да тиме постају део једне од најбитнијих институција Косова. Он је такође рекао да је мултиетнички састав КБС-а најбоља порука да заједнице треба да буду интегрисане у друштвени и институционални живот једне демократске државе, у којој је сваки грађанин додатна вредност државе.
„Институција којој се придружујете је најбољи пример демократске, мултиетничке и професионалне институције, која најбоље представља вредности наше заједничке државе. Радимо на трансформацији КБС-а у ’оружане снаге Косова‘, што подразумева битне измене у мандату, мисији, величини и структури КБС-а. Нико на Косову, у региону, а ни шире, не треба да се брине због тог природног и неопходног процеса. То кажем с уверењем, јер КБС се ни данас не разликује много од осталих војски. А ја сам сигуран да ћете након трансформације ви, припадници свих заједница, наставити да достојанствено служите у интересу заштите суверености Косова, заштите имовине и вашег наследства“, истакао је тзв. председник Косова Хашим Тачи 9. јула 2017. године.