Након 2012. Србија је, подсетио је Ђорђевић, у оквиру такве политике донела одлуку да иде храбрије и у сарадњу са ОДКБ.
„Не постоји никакав страх да ће Србија том одлуком да пређе на једну или другу страну. Србија јача односе са ОДКБ, а постоји низ поља која они покривају а која су врло корисна за нас, и за Министарство одбране и за Министарство унутрашњих послова. Ово ће свакако да ојача наш систем одбране и безбедност“, оценио је министар учествујући на панелу посвећеном актуелним питањима безбедности у Евроазији.
Амбасадор Русије у Београду Александар Чепурин истакао је да је унапређење сарадње Србије са ОДКБ „природан процес“.
„Српска политика је једино разумна и могућа. Србија је мала земља која је увек била у немирном региону, и зато је узет курс усмерен на неутралност, на сарадњу и са Западом и са Истоком, и ја то разумем. Русија никада није говорила: дружите се с нама а против њих, нормално је да се сарађује и са Истоком и са Западом“, рекао је Чепурин.
Указао је и на то да између Србије и Русије постоји сагласност у бројним кључним питањима важним за Србију, као што су Косово и Република Српска. Чепурин је констатовао да Србија развија односе и са НАТО-ом, додавши да је и генерални секретар ОДКБ Јуриј Хачатуров говорио да ће и та организација временом успоставити контакте с НАТО-ом.
„Свет се мења, и то ће бити нормално“, рекао је руски амбасадор, приметивши и да се НАТО „много врти око Србије“ али да то „није страшно док није против Русије“.
О актуелним претњама на Балкану и у Евроазији говорили су и амбасадор Белорусије Валериј Бриљев и професорка ФПН Драгана Митровић.
Генерал Петар Цветковић, директор ВБА, говорио је о задацима безбедносно-обавештајног сектора, рекавши да обавештајна заједница Србије ради на проблемима безбедности, али да јој јасно да то не може сама и да се зато повезује са колегама из међународне заједнице.
Безбедносно-обавештајни сектор Министарства одбране има дугогодишњу сарадњу са земљама-чланицама ОДКБ, рекао је Цветковић.
„Та наша сарадња је последица схватања да само заједничким радом и разменом информација, усаглашавањем начина и метода рада можемо добити резултат који значи не само заштиту наших војних снага него и заштиту држава. Безбедносно-обавештајни сектор има добру сарадњу са партнерима у Русији, Белорусији, наша сарадња се развија на заједничким вежбама“, навео је Цветковић.
Генерални секретар ОДКБ Јуриј Хачатуров нагласио је да би та организација желела да на њу рачунају, и као важну чињеницу истакао да за 15 година постојања ОДКБ нико није покушавао да насрне на територије земаља-чланица.
„Мада су могли, нису се усудили, зато што постоје оружане снаге те организације, силе које могу брзо да реагују“, рекао је Хачатуров, истакавши да организација усавршава припрему снага за брзо оперативно реаговање, али и да се радује јачању војних снага земаља-чланица.
„Што су јаче армије чланица ОДКБ, биће јача и ОДКБ“, рекао је Хачатуров. Такође је нагласио да је „категорички искључено“ да се Организација користи за решавање унутарполитичких задатака.