Према речима сарадника Центра за војно-морнаричку анализу Самјуела Бендета, Москва активно развија аутономна борбена возила, док се Вашингтон узда у беспилотне летелице.
„Руси израђују читаву серију система међу којима су примерци који се по габаритима могу упоредити са тенком. Многи од њих су добро наоружани, те прототипе често показују на изложбама“, рекао је Бендет.
Руководилац Одељења за технологију и безбедност Центра за нову америчку безбедност Пол Шар сматра да се међу најперспективнијим конструкцијама налазе робот-тенк „уран-9“ и аутоматизовани комплекс „вихор“. Оба возила имају систем за даљинско управљање и предвиђени су за уништење живе силе и лаких оклопних возила противника.
Шар је скренуо пажњу и на планове за модернизацију платформе „армата“, који подразумевају стварање аутономног тенка на њеној основи.
Експерт је, ипак, навео да поједине руске конструкције у тој области подсећају на „рекламни трик“. У ту категорију он је уврстио антропоморфног робота „фјодор“, ког су недавно научили да пуца из два пиштоља.
На питање ко је лидер у области стварања аутономних копнених борбених комплекса, Шар је одговорио:
„Не знам ко је први. Али на плану концептуалног развоја Русија је на вишој позицији од САД.“
Стручњак је посаветовао Пентагону да посвети више пажње роботизованим системима те врсте.