Додик је у разговору за Танјуг поновио да Изетбеговићи могу да дају Ердогану само оно што лично имају, „јер су у Турску и однели све што су покрали током рата“, али каже да је антиуставно и антидејтонски да Алија Изетбеговић говори у име БиХ.
„Алија Изетбеговић није никада представљао Србе, он никада није био избор Срба, за њега су гласали муслимани када је постао члан Председништва. Он никада није био председник Босне и Херцеговине“, каже Додик.
За Србе је он ратни злочинац, а за злочине није одговарао, додаје Додик, због тога што је међународна заједница знала да је болестан и што се ишчекивало да умре.
„На дан када је сахрањиван, тадашњи високи представник за БиХ Педи Ешдаун рекао је да је истрага против њега за ратне злочине била у завршној фази у Хагу и да га је смрт спречила да тамо не оде“, подсећа Додик.
Говорећи о актуелној ситуацији у БиХ, Додик истиче да Срби сарађују са Хрватима у БиХ, те да ова два народа не угрожавају међусобно интересе једни других, мада на локалу има несугласица.
Али односи између Хрвата и Бошњака су, наводи, дугорочно лоши, а евентуална пресуда Хашког тирбунала у случају „(Јадранко) Прлић и остали“ којом се Хрватска сматра одговорном за организовање злочиначког подухвата на територији БиХ за време рата само ће поткрепити тај раскол.
Додик је навео да се права Хрвата у БиХ масовно угрожавају, од њихове политичке воље до злоупотребе Устава, али с обзиром да је Хрватска сада ушла у Европску унију и да више не мора да ћути, она сада отворено помаже Хрвате у БиХ.
Он сматра да Срби у Босни и Херцеговни не смеју да прихвате да Бошњаци могу да „мајоризирају Хрвате“, јер би тако унапред дали сагласност да то могу да чине и њима.
На питање да појасни своју изјаву да је опозиција у РС добила пет милиона марака да дестабилизује ситуацију пре избора наредне године, Додик је рекао да је од обавештајне службе добио још пре шест-седам месеци информацију да постоји неки сценарио да се „нешто учини како би се елиминисала власт у РС, односно СНСД“, партија чији је он председник, јер „опозиција нема шансе на изборима“.
Како наводи, опозиција је почела да опструише рад парламента, „ударајући“ на институцију парламента, министра полиције, Радио-телевизију Републике Српске, председника Републике и владу, односно, како је рекао, пет стубова на којима живи и функционише РС.
У сценарију који је, каже, тада прочитао, било је написано да по сваку цену треба изазвати ванредне околности, а то значи ванредну ситуацију.
„Не могу да тврдим да ли је то тако или није, али оно што се догађа има елементе сценарија на који су ме упозоравале обавештајне службе“, рекао је Додик.
На питање да прокоментарише писање хрватских медија уочи посете председнице Колинде Грабар Китаровић Русији, да Хрватска помало страхује због његових личних односа са Москвом, он каже да је „Хрватска бирала своју политику, да је се сврстала у ЕУ и НАТО пакт, уз одлуку о увођењу санкције Русији“.
„Немају ниједан разлог да се мене плаше, али треба да објасне Русији такву политику“, рекао је Додик.
Према његовом мишљењу, кључно питање је како је дошло до те посете, а он сматра да је разлог „Агрокор“ и чињеница да су руске банке ту уложиле огроман новац, а да им Хрватска то сада то оспорава, што Русија као и све велике државе, неће дозволити.
„Лепо је отићи у Русију, мени је увек лепо, ја тамо немам тешке теме, али мислим да они који имају тешке теме, да је требало да дају одговоре који нису нимало једноставни“, каже Додик и додаје да, према његовом мишљењу, хрватска председница није особа која у име Хрватске може да да одговоре које тражи Русија.