Турул сматра да ће Каталонија предузети узвратне мере након одлуке кабинета министара Шпаније. Овај корак аутономија сматра ограничавањем самоуправе аутономне заједнице, иако Мадрид то категорички одбија.
„Нећемо седети скрштених руку… Ово ће бити недеља одлука. Не радити ништа не улази ни у један од могућих сценарија“, рекао је Турул.
Притом политичар није прецизирао у чему би се састојале те узвратне мере и избегао је да одговори на питање да ли је могуће проглашење независности на заседању каталонског парламента чије је сазивање предложио Пуџдемон.
Турул је само рекао да се „мапа пута“ своди на „заштиту каталонских институција и испуњавање мандата првог октобра (референдума о независности) уз максимално јединство“.
„Шпанска држава је ставила себе изван закона да би извршила државни преврат у односу на демократски изабране институције“, истакао је он.
У суботу су шпанске власти одлучиле да се позову на Члан 155 Устава Шпаније, који предвиђа укидање дела аутономије Каталоније под одређеним условима. Конкретно, шпанска влада је објавила своју одлуку о распуштању каталонске владе и што хитније одржавање ванредних парламентарних избора у региону. Очекује се да ове мере Сенат усвоји на седници 27. октобра.
Каталонски лидер Карлес Пуџдемон назвао је одлуку мадридске владе „понижавањем“ Каталоније и нападом на демократију, оптужио краља да подржава ове агресивне кораке и сазвао заседање каталонског парламента предлажући му да донесе одлуку о даљим потезима.
Првог октобра у Каталонији је одржан референдум о независности који су шпанске власти и Уставни суд Шпаније прогласили незаконитим.
Након тога је каталонски лидер Пуџдемон изјавио да су резултати гласања (90 одсто гласача подржало је независност, а излазност је била 43 одсто) довољна основа за проглашење независности, али је предложио регионалном парламенту да се ова објава одложи током преговора са шпанским властима.
Дана 19. октобра истекао је рок када је Пуџдемон требало да одговори на питање премијера Шпаније Маријана Рахоја да ли је проглашена независност аутономне заједнице. У својој поруци, Пуџдемон је рекао да суспензија проглашења независности аутономне заједнице од Шпаније „остаје на снази“.
Међутим, он је додао да ће каталонски парламент гласати о независности аутономне заједнице од Шпаније ако влада земље настави да одбија дијалог и врши притисак на регионалне власти.