Он не верује да САД планирају да нападну некога, а најаву генерала Ратног ваздухопловства САД Дејвида Голдфејна тумачи као жељу америчког војног врха да посаде тих авиона стекну додатна искуства.
„Међутим, ту постоји и одређена врста политичке поруке, то јест демонстрација силе. Али, ако сагледамо ствари реално, мале су шансе да ће у догледној будућности доћи до коришћења нуклеарног оружја. Ова порука је пре свега намењена Северној Кореји и Ирану, будући да су се односи између Вашингтона и Техерана погоршали, а Трамп жели да изађе из нуклеарног споразума са Ираном“, каже Пономаренко.
Он додаје да, као свака велесила, САД узимају у обзир могућност војног сукоба са противницима највишег нивоа, попут Кине и Русије, која последњих година јача авијацију.
„Међутим, у садашњим околностима такав сценарио је потпуно немогућ, што не значи да се САД не спремају за такав сценарио“, рекао је Пономаренко.
Руски војни аналитичар Алексеј Леонков, директор часописа „Арсенал Отаџбине“, каже да Москва, као и њен савезник Пекинг, имају велике могућности да одговоре на овај амерички потез који је усмерен првенствено против Северне Кореје и који директно угрожава источне границе Русије и Кине.
Он каже да Северна Кореја има своје системе ПВО и ПРО, али да они нису у стању да одбране земље у случају евентуалне америчке агресије.
„Међутим, Русија и Кина имају веома модерне системе ПВО и ПРО и ако треба, Русија је спремна да одговори уз помоћ С-300, С-400, система ’Бук‘ и ’Тор‘, као и уз помоћ ловаца-пресретача МиГ-31. Требало би имати у виду да је Б-52 добар бомбардер, али он је ипак мало застарео и постао је погодна мета за савремене системе ПВО“, каже Леонков.
Он на крају истиче да дипломатија и даље остаје најбољи начин да се спречи лудило, које, према његовим речима, САД, изгледа, планирају на Корејском полуострву.