У провинцији Фарс има више од 3.000 места на којима се могу наћи археолошки остаци који имају статус националног наслеђа, а то је тек девет посто од укупног броја историјских налазишта и атракција Ирана. У овој провинцији се такође налазе и рушевине чувеног Персепоља, као и Пасаград и вртови Ерам.
Археолошки пројекат је био организован у сарадњи са Универзитетом града Шираз и Иранским центром археолошких истраживања. Према речима руководиоца истраживачке групе Хасанали Араба, прва фаза овог пројекта је остварена прошле године. Научници су успели да нађу око хиљаду предмета чија је старост процењена на отприлике 5.000 година до нове ере. Већ у другој фази су нађени предмети старији од 6.500 година.
Нађени фрагменти древних насеобина могу да послуже као важан извор информација о томе како су људи овде живели и могу да нам помогну да схватимо како су куће тада биле распоређене у насељима. Осим тога, откривени су и предмети из епохе Сасанидског царства.
„Нашли смо предмете за које верујемо да нису били директно положени, односно закопани на гробљу. Зато се може закључити да су древни житељи овог краја били номади“, говори још један од руководилаца истрживачке групе Алиреза Сардари.
О томе колико су важна ова налазишта и нађени фрагменти из перспективе даљих археолошких истраживања за Спутњик говори Хекматола Моласалехи, чувени ирански археолог и професор Техеранског и Атинског универзитета:
„Ископавања су вршена уз будно око професионалаца, стручњака и историчара из Оргнизације културног наслеђа Ирана. Сада се ради на још детаљнијим микроскопским анализама пронађених предмета и фрагмената. Нађени остаци могу нам помоћи да схватимо и то како је изгледало домаћинство унутар зидова куће.“
Моласалехи истиче да је врло вероватно да ће још древних ископина бити нађено буквално под ногама становника Шираза имајући у виду да су у Техерану тако сасвим случајно нађени остаци који датирају још из неолита.