Са данашњим почетком изградње постројења дубоке прераде почела је друга фаза модернизације Рафинерије нафте „Панчево“. У првој фази модернизације, која је трајала од 2009. до 2012, већински власник Нафтне индустрије Србије (НИС), „Гаспромњефт“, уложио је 547 милиона евра.
У другој фази биће уложено још 300 милиона евра и то ће бити, како је саопштено из НИС-a, највећа инвестиција у Србији за неколико наредних година. Када за две године изградња овог постројења буде завршена, прерађивачки комплекс НИС-а биће међу најмодернијим у Европи, кажу у НИС-у.
Ново постројење омогућиће повећану производњу висококвалитетног горива, као и производњу кокса, који се сада увози из иностранства. Еколошке користи од новог постројења биће вишеструке јер ће са почетком рада „Дубоке прераде“ престати производња мазута са високом концентрацијом сумпора.
Обележавању почетка изградње постројења присуствовали су српски председник Александар Вучић, председник Управног одбора „Гаспромњефта“ Александар Дјуков, председник војвођанске владе Игор Мировић, руски амбасадор у Србији Александар Чепурин, министар рударства и енергетике Александар Антић и генерални директор НИС-а Кирил Тјурдењев.
Према Вучићевим речима, НИС је компанија која највише доприноси буџету Србије и у државну касу од почетка године донела је више од сто милијарди динара.
„Данас смо кренули у остварење великог пројекта дубоке прераде о којем смо говорили већ три године и знали смо да панчевачка рафинерија нема будућности без улагања у ово постројење. Надам се да ће све бити завршено у року и да ћемо у трећем или четвртом кварталу 2019. да кренемо са дубоком прерадом. То је од великог значаја за нас јер тиме постајемо једна од најмодернијих рафинерија свакако у овом делу Европе. Тиме ћемо увећати приходе и профит, не само Рафинерије, већ читавог НИС-а. Нећемо морати да увозимо 100.000 тона кокса, имаћемо око 140.000 тона нашег кокса, мазут ћемо у потпуности да искључимо. Имаћемо неупоредиво бољу екологију. Надам се још већем доприносу НИС-а буџету Србије“, рекао је Вучић.
Почетком радова на новом постројењу, отворена је нова страница историје развоје НИС-а, каже председник Управног одбора „Гаспромњефта“ Алесандар Дјуков.
„Отварајући пројекат дубоке прераде нафте у Рефинерији Панчево почињемо другу фазу модернизације овог комплекса. Прва фаза модернизације дозволила нам је да ову рафинерију доведемо у ранг водећих у Европи у овој области. Завршетком друге етапе за две године, овај комплекс биће у истом рангу са светским рафинеријама, с обзиром да ћемо дубину прераде нафте довести до 99 одсто. Ово је један компликован и крупан пројекат, али нема сумње да ће бити успешно реализован“, каже Дјуков.
Он је додао да ће по завршетку пројекта бити побољшана поузданост и ефикасност производње нафте у НИС-у, као и енергетска ефикасност Србије.
Пројекат „Дубока прерада“ омогућиће енергетску стабилност и сигурност, истакао је српски министар рударства и енергетике Александар Антић. Нафтни бизнис је од изузетног значаја за српску економију, рекао је он.
„Овај пројекат, без икакве дилеме, има једну снажну економску компоненту која ће омогућити да НИС, пре свега, искључивањем мазута и преласком на чистије и далеко ефективније деривате остварује боље економске резултате“, каже Антић.
Пројекат је значајан технолошки искорак за Србију, наставио је Антић и позвао је руске партнере да у што већој мери укључе српске компаније у пројекат. Пројекат омогућава да НИС остане лидер у региону, закључио је Антић.