Овим гестом држава би на највишем нивоу изразила захвалност свима који су под њеном заставом носили оружје од ослободилачких ратова у 19. веку, па до одбране земље од НАТО агресије 1999. године, наводи лист.
Министарство одбране званично је упутило захтев Влади да установи овај празник, у спомен на све грађане који су се одазвали позиву државе и стали у њену одбрану. Суштину ове идеје чини одавање почасти обичним људима страдалим за отаџбину, али и јачање културе сећања на ратове из скорије прошлости.
Иза ове иницијативе стоји министар одбране Александар Вулин, који за „Новости“ каже да Србија не сме да заборави хероје који су је бранили у најтежим данима.
„Доста смо се по туђој вољи стидели наших јунака. На њих морамо бити поносни. То је основни разлог што сам Влади предложио да Дан ратника буде установљен као празник. То ће бити дан када ће хероји ратова бити добродошли у нашим касарнама и школама, и када ће добити простор у медијима. То раде све земље у свету и нема ниједног разлога да и ми то не чинимо“, рекао је Вулин.
Учесници ратова деведесетих година, сматра Вулин, дуго су били занемарени и без одговарајућих почасти, и до раскида са овом праксом, како тврди, мора да дође.
„Себе нећемо представљати бољим него што јесмо, али нема ни ћутања. Неће се више наши бивши војници присећати ратних дана у кућама и кафанама. Своје важне датуме обележаваће у домовима војске, где им је и место. Они су били војници који су се одазвали на позив своје државе“, каже Вулин за „Новости“.