„Оно што ћемо данас објавити је истрага о Русији о Уранијумском споразуму од пре неколико година“, рекао је Нунс и додао да је „ово само почетак ове истраге“.
Нунс је објаснио да су посланици били забринути због тога што Конгрес није био обавештен о руском споразуму о америчком уранијуму из 2010. године. Споразум о стратешком уранијуму одобрила је комисија састављена од представника америчких владиних агенција, укључујући и Стејт департмент, на чијем челу је тада била Хилари Клинтон.
Током предизборне кампање 2016. године, Доналд Трамп је тврдио да је Хилари Клинтон могла индиректно да има користи од тога да се не супростави транзицији „Уранијум један“ под контролом руске државне корпорације „Росатом“. Конкретно, актуелни амерички председник оптужио је бившег државног секретара да је дала Русији 20 одсто америчког уранијума.
„Уранијум један“ је једна од највећих светских уранијумских рударских компанија. Регистрована је у Канади и има глобално разноврстан портфолио међународне имовине у Казахстану, Сједињеним Америчким Државама и Аустралији. „Росатом“ преко својих филијала поседује 100 одсто акција компаније „Уранијум један“. Часопис „Хил“ писао је да је контроверзни споразум који је „Росатом“ учинио једним од највећих светских произвођача уранијума, потписан упркос значајним доказима које је ФБИ прибавио током истраге.