Како се наводи, нови заједнички електронски систем, који ће постати оперативан 2020. године, регистроваће информације о путницима из „трећих земаља“, укључујући име и презиме, отиске прстију, фотографију лица, време, датум и место уласка и изласка, као и одбијања уласка у шенгенски простор, преноси Хина.
Систем ће се примењивати и за путнике којима је потребна виза за улазак у Шенген, као и за оне којима визе нису потребне, а требало би да омогући да се лако установи прекорачење допуштеног краткотрајног боравка, до 90 дана у раздобљу од шест месеци.
Подаци би требало да се чувају у периоду од три године, а за оне који прекораче допуштени боравак пет година. Наводи се да ће подаци моћи ће да се користе за превенцију, откривање и истрагу терористичких напада и других криминалних дела, а биће доступни граничним и визним властима у земљама-чланицама.
ЕЕС ће моћи да користе земље које у потпуности примењују шенгенска правила или земље-чланице које су прошле шенгенску евалуацију и имају пасивни приступ Визном информацијском суставу (ВИС).
То значи да ће Бугарска и Румунија моћи да учествују у ЕЕС-у, а Хрватска ће то моћи након што успешно прође евалуацију.
Танјуг