Носач авиона УСС Роналд Реган и његова борбена група протекле недеље су учествовали у серији војних вежби заједно с јужнокорејским снагама. Пре неколико дана је у шире подручје ушла и борбена група носача УСС Теодор Рузвелт, а данас је саопштено да је под командом Седме флоте стављен и УСС Нимиц.
Седиште Седме флоте налази се у Јокосуки у Јапану, а неки њени елементи су издвојени у Јужној Кореји. У њој се редовно налази 60 до 70 бродова, 300 авиона и 40.000 морнара и маринаца. Иначе, контролише их један носач авиона, тренутно Роналд Реган, чија је матична лука такође у Јапану, али је сада проширена с додатне две борбене групе носача.
Иако су недавне информације смештале и носач УСС Карл Винсон у Седму флоту, пре пет дана је објављено да тај носач спроводи тестирање морнаричке верзије ваздухоплова Ф-35Ц, који је прошле недеље по први пут слетео на носач авиона на отвореном мору.
С три нуклеарна суперносача, сва три класе Нимиц, Седма флота тренутно располаже с више од сто додатних авиона, а ради се о једној од највећих концентрација поморске и ваздушне снаге на свету.
Иначе је изузетно ретко да се и две борбене групе носача авиона нађу заједно у истом подручју — последњи пут то се догодило у јуну ове године, када су Карл Винсон и Реган неколико дана заједно спроводили војну вежбу близу Корејског полуострва, али и тај случај је био први у готово 30 година. Последњи пут када су три или више носача авиона била на истом подручју деловања учествовали су у првом заливском рату.
Нимиц, Реган и Рузвелт вероватно ће спроводити нове војне вежбе у сарадњи с Јапаном и Јужном Корејом, а њихово окупљање изгледа као одговор на све чешће тестирање севернокорејских балистичких ракета изнад територије Јапана.
„Та држава је упорно побољшавала своје нуклеарне и балистичке могућности“, рекао је јапански министар одбране Ицунори Онодера.
„Претња коју сада представља Северна Кореја достигла је критичан ниво без преседана“, рекао је Онодера.
Војни аналитичари сматрају да ће присуство три нуклеарна носача авиона у регији послати јак сигнал Кини и Северној Кореји.
„То је знатно пројектовање силе, кад год један носач уђе у неку регију“, рекао је одбрамбени аналитичар Адам Маунт за Си-Ен-Ен.
„Кретање носача и њихових пратећих бродова послаће поруку Кини да је САД и даље доминантна сила на Пацифику“, рекао је пензионисани адмирал Џон Кирби.
Окупљање три носача у регији преклапа се с планираном азијском турнејом америчког председника Доналда Трампа, који би почетком следећег месеца требало да започне своју дванаестодневну посету Кини, Јапану, Јужној Кореји и Вијетнаму.
„Иако су кретања бродова претходно планирана, ради се о згодном преклапању. Морнарица искоришћава то преклапање да би демонстрирала своје способности потенцијалним супарницима“, рекао је Кирби.