„Додатних санкција против руских организација у овом тренутку нема. Како су већ саопштили званични представници Русије, те компаније и организације које су набројане у чланку ’Њујорк тајмса‘ (а тај материјал је, као што знамо, аутентичан, и у блиској будућности ће се одговарајући текст појавити на веб-страници Стејт департмента), већ су под америчким санкцијама, и оне су навикле да функционишу прилично ефикасно у тој неповољној средини коју су створили непријатељи Русије“, рекао је Рјабков.
Он је истовремено нагласио да је проблем у томе што се „формира перспектива противзаконитих, нелегитимних, и екстериторијалних санкција САД против физичких и правних лица трећих земаља, из других држава — не из Русије — која могу на потпуно законској основи да сарађују са организацијама и компанијама из Русије које се налазе на списку“.
„Американци иду ка томе да ’држе као таоце‘ бизнис и друге структуре из свих делова света како би им отежали живот. Та појава политичке надобудности која се граничи са диктатом и политиком јунака америчких вестерна која изазива нашу дубоку одбојност“, додао је руски дипломата.
Раније је „Њујорк тајмс“, позивајући се на списак потенцијалних имена које је Стејт департмент послао Конгресу, саопштио да је спољнополитички ресор САД предложио списак организација против којих је могуће увођење нових санкција.
На списку санкција налазе се концерн „Алмаз—Антеј“, „Ижмаш“ и „Калашњиков“, „Базаљт“, корпорација „Уралвагонзавод“, компаније „Рособоронекспорт“ и „Ростех“, холдинг „Хеликоптери Русије“, као и „МиГ“, „Сухој“ и „Тупољев“ и још низ највећих руских произвођача оружја.