Под слоганом „Кључ је у књигама“, уз присуство неколико хиљада читалаца, у недељу вече свечано је отворен 62. Међународни београдски сајам књига. Манифестацију је отворио писац и академик Миро Вуксановић, а посетиоце је поздравио и аустријски писац, публициста и критичар Карл Маркус Гаус у име почасних гостију, четири земље у којима се пише истим, немачким језиком — Немачке, Аустрије, Швајцарске и Лихтенштајна.
После званичног отварања отпочео је онај јединствени саживот књига, писаца и читалаца, у ваљда једином месту у граду — халама београдског сајма, у којима прижељкујете што више људи и нових наслова, па макар и науштрб свежег ваздуха.
Ареном, па прстеном, потом пасарелом до друге хале и назад у још неколико кругова шетали су од првог дана тинејџери и основци, мајке са бебама, предшколци заједно са највремешнијим суграђанима. Мешали су се језици, смењивали се за столовима издавача писци и они који су тражили њихов потпис… Уз мало шарениша, музике, костимираних принцеза и принчева са којима су се сликали углавном млади, уз паное на улазу у халу са осмехнутим списатељицама које промовишу своје нове наслове, Сајам је и овога пута свакоме понудио своје добронамерно и пријатељско лице. Само је једна сенка прешла преко њега, непотребна, рекло би се сувишна. За њу је заслужна главна гошћа, нобеловка Херта Милер, која је уместо књижевности уступила место политици и… учинила да се многи због њених речи осете лоше. Очекивали смо разговор у свету фикције, а добили причу о бомбардовању и нашим заслугама. Но, можда би нека мања светковина књига поклекла у таквој непријатности, али београдски Сајам, не, будући да су посетиоци брзо спрали тај талог са његових улица. И окренули се читању.
И дилеми: шта изабрати из овакве понуде? Са овакве трпезе шарених, нових, поновљених, научних, белетристичких, звучних, илустрованих, дечјих, специјализованих издања? Са том су дилемом и репортери Спутњика провели све сајамске дане.