Према садашњим проценама, штета коју су направили терористи у Сирији износи 1.170 милијарди долара.
„Нећемо моћи самостално да обновимо све што је уништено, и зато планирамо да замолимо наше руске пријатеље да нам помогну. Руска економија је сада у успону, посебно у сфери енергената. Са друге стране, Русија има велика искуства и сву неопходну технику за обнављање инфраструктуре. Такође, Русија може да помогне у производњи нафте из налазишта која су откривена током рата“.
Према Јусефовим речима, пројект изградње гасовода из земаља Персијског залива преко територије Сирије, против ког су били Москва и Дамаск, постао је замајац рата у његовој земљи.
Подсетимо, реч је о пројекту катарско-турског гасовода, који би требало да се споји са гасоводом „Набуко“ и да ублажи европску зависност од руског „плавог горива“. Асад је 2009. године одбио да учествује у овом пројекту, јер би то угрозило интересе Москве. Према мишљењу новинара и писца Роберта Кенедија, које је он прошле године изнео у аналитичком чланку за „Политико“, управо након тога су САД започеле „необјављени“ рат против Асада. Две године касније у Сирији су почели масовни нереди.
Саветник сматра да је неопходно обезбедити Русији највећу улогу у инвестирању у Сирију, поготово када је реч о обнављању инфраструктуре у гасној сфери.
„Гас ће нам дати могућност да производимо што више електричне енергије, што је у овом тренутку веома важно за сиријску привреду. Треба да радимо у том правцу већ сада, иако рат још није завршен“, каже он.
Јусеф процењује да је за обнављање уништених гасних бушотина неопходно 60-70 милијарди долара, а додатна улагања су потребна за истраживање нових налазишта гаса у Средоземном мору.