Упркос томе што и Мадрид и Барселона позивају на мирно решавање ситуације узроковане проглашењем независности Каталоније, бивши учесници операције у Донбасу спремају се, ни мање ни више, него за — рат у Шпанији.
Наиме, такозвани „Свеукрајински савез ветерана антитерористичке операције“ на Фејсбуку је објавио саопштење некадашњих учесника операције у Донбасу о формирању батаљона за заштиту територијалне целовитости Шпаније.
Како тврде, они сматрају својом „светом дужношћу да помогну својој шпанској браћи јер се над Шпанијом надвила претња сепаратизма“. Представници организације саопштили су да је у бази „Савеза“ формиран батаљон од 300 добровољаца који су спремни да „са оружјем у рукама крену у заштиту јединства Шпаније“.
Шта заправо хоће украјински „миротворци“ у Шпанији и против кога тачно планирају да се боре? Политички аналитичар Драгомир Анђелковић за Спутњик каже је реч о чистом маркетиншком потезу.
„Тај потез нема никакву практичну тежину јер је јасно и онима који су такво саопштење дали да они нити ће стићи у Шпанију, нити су Шпанији потребни. У Шпанији се не одвија рат, не постоје терористи у Каталонији, баскијски тероризам је у приличној мери замро, па је стога и онима који такву помоћ нуде потпуно јасно да она неће бити примљена. Дакле, све се своди на скретање пажње на себе јер се унутар Украјине одвијају сталне политичке борбе, па су и Десни сектор и разна удружења војних ветерана у борби у Донбасу маргинализовани и немају онај значај који су раније имали. Зато покушавају да на себе скрену пажњу украјинске и светске јавности“, објашњава Анђелковић.
Како каже, они такође покушавају и да направе лажну паралелу између дешавања у Каталонији и оних Донбасу.
„Сваки од тих случајева је потпуно специфичан и ту не треба олако правити паралеле, а ако већ желе да се негде боре против тероризма — једини прави тероризам детектован у Европи, у смислу територијалне присутности, постоји на Косову и Метохији. Зато би могли да упуте батаљон од 300 људи да се бори против албанских терориста и сепаратиста на Косову, јер једино су то прави терористи. Све ово остало су политички покрети са разним елементима који постоје како на страни оних који теже самоопредељењу, тако и на страни оних који бране централне органе. Чисту ситуацију да је тероризам у питању смо имали само у вези са Косовом“, категоричан је Анђелковић.