Осим у Београду, јак ветар и киша захватили су Војводину, како што су јуче и најавили метеоролози. У једном месту у Бачкој олујни ветар успео да сруши зид као да је од папира, а у Новом Саду је ветар чупао дрвеће из корена, преноси РТС.
Републички хидрометеоролошки завод издао је у недељу ујутру упозорење на олујни ветар, које ће остати на снази до уторка. Како се наводи, у недељу ће на подручју Србије бити ветровито, а средином дана и после подне са олујним северозападним ветром. Процењује се да ће ветар дувати брзином од 17 метара у секунди.
#nevreme #oluja pic.twitter.com/nHHOO20wUA
— Никола Василић (@nikola_vasilic) 29. октобар 2017.
РХМЗ је посебно упозорио становнике севера и истока Србије. Процењено је да ће у тим деловима земље ветар достићи јачину „жестоке олује“ уз брзину од 24 метара у секунди.
Nevreme cups drvece iz korena na NBG pic.twitter.com/urTVmFfXcP
— Stanic Vuk (@STANICVUK) 29. октобар 2017.
Наранџаста упозорења су издата за територије Бачке, Баната, Срема и Поморавља, док су остали делови Србије „у жутом“.
NBG NEVREME pic.twitter.com/ZGnmPCQw3E
— Stanic Vuk (@STANICVUK) 29. октобар 2017.
Дописник РТС јавио је да је олуја раније захватила Суботицу и околину. Према првим информацијама, највише проблема невреме је направило на Палићу где је из корена исчупано неколико столетних стабала у парку природе.
За десетак минута олуја је уништила терасу на обали Палића код Мушког штранда. Готово сви прозори на угоститељском објекту су полупани, а већи део кровне контрукције завршио је у језеру.
У Хајдукову је пао један старијих стуб за пренос електричне енергије, што се десило и на путу према Љутову.
У суботичкој полицији су казали да су на ауто-путу Суботица—Нови Сад, код Жедника, возачи имали проблема да заобиђу поломљене табле са знаковима, а по путу су се разлетели и мобилни тоалети.
Невреме хара централном Европом, на удару и Хрватска
У олујном невремену у централној Европи са ударима ветра и од 160 километара на час, погинула су двојица возача на западу Пољске.
У Чешкој су страдали мушкарац и жена на улици када се на њих обрушило дрво.
На северозападу Пољске је погинуо возач када је налетео на оборено дрво на путу, а на западу у региону Опола ветар је срушио дрво на аутомобил у којем је возач погинуо на лицу месту, а сувозач је повређен.
У Чешкој, на југу земље, погинуо је мушкарац када је удар ветра на њега оборио на улици дрво, а на исти начин је погинула и једна жена на истоку земље.
Власти у Пољској и Чешкој моле грађане да не излази без преке потребе, јер оркан „Грегор“ још јача са запада, а очекује се да ће олујно невреме почети да јењава тек вечерас.
У луци Гдањск на Балтичком мору забрањен је улазак на гробља и у градске паркове, а у чешкој престоници Прагу је данас због безбедности посетилаца и животиња Зоолошки врт остао затворен.
Пуцају цеви гасовода
Пољска ватрогасна стража послала је због невремена само од овог јутра у 1.200 интервенција ватрогасце и спасиоце, а олуја је оштетила и цеви у терминалу за течни гас у Швиноујшћу на северозападу Пољске, саопштио је портпарол Ватрогасне страже Пољске Павел Фронтчак, јавља телевизија „Полсат“.
Оркански ветар оборио је део металног крова терминала гасовда у Швиноујшћу и оштетио га је, али гас није цурио у већим количинама, саопштио је Томаш Пјетрашењски, портпарол „Газ система“ којем припада терминал.
И у Пољској и у Чешкој због покиданих водовода и хаварија мреже без струје је остало више од 100.000 људи.
Железнички саобраћај у обе земље одвија се отежано због обореног дрвећа и грања на пругама, а невреме са пљусковима проузроковало је и благо повећање водостаја на пољским и чешким рекама.
Време у добром делу Хрватске у недељу обележавају снажни удари ветра, како на Јадрану, тако и у унутрашњости. У унутрашњости су удари ветра неуобичајено снажни, а метеоролози су издали и низ упозорења с обзиром да би на махове ветар могао да дува и брзином до 110 километара на сат, пише „Јутарњи лист“.
Државни хидрометеоролошки завод је путем метеоаларма објавио наранџасто упозорење за Загреб и ширу околину због олујних удара југозападног ветра, који ће се у послеподневним сатима окренути на северац и северозападњак. Наранџаста упозорења на снази су и за Лику, Горски котар, Славонију и Барању, док је за шире карловачко подручје на снази жуто упозорење.