Оптужница укључује, између осталог, заверу за прање новца и кршење савезних закона о лобирању и банкарству, као и лажне изјаве, навео је он.
Манафорт и Гејтс предали су се раније данас федералним властима у Вашингтону, јавио је АП позивајући се на извор упознат са случајем.
Manafort is perp walked through the front door of the FBI field office pic.twitter.com/LQdppFwTeW
— Tom Namako (@TomNamako) 30. октобар 2017.
„Њујорк тајмс“ је претходно пренео да су Манафорт и Гејтс позвани да се предају властима у оквиру првих оптужница у истрази о наводном мешању Москве у изборе 2016. године.
Бела кућа је одбила да коментарише те наводе.
Очекује се да ће се Манафорт и Гејтс појавити касније данас на суду како би се суочили са оптужбама које је изнео тим специјалног саветника Роберта Милера. То су прве оптужнице у Милеровој истрази о наводном дослуху између Русије и Трампове предизборне кампање.
„Између 2006. и 2015. године, Манафорт и Гејтс су деловали као нерегистровани агенти Владе Украјине и Партије региона — украјинске политичке странке, чији је лидер Виктор Јанукович био председник у 2010-2014. Након што је 2014. Јанукович побегао у Русију, Манафорт и Гејтс су покупили десетине милиона долара прихода од свог рада у Украјини. Сакрили су уплате од америчких власти, од 2006. до 2016. су прали новац кроз десетине америчких и страних корпорација, компанија и банковних рачуна“, наводи се у оптужници.
Америчка агенција наводи, позивајући се на други извор, да је Гејтс постигао договор о својој предаји.
Агенција Ројтерс јавила је да је Манафорт стигао у канцеларију Федералног истражног бироа у Вашингтону након што је данас позван да се преда федералним властима због истраге о наводном мешању Русије у председничке изборе у САД.
Агенција је навела, позивајући се на изворе „Волстрит џурнала“, да је Манафорту речено да се преда властима по оптужбама које укључују утају пореза.
Гејтс је дугогодишњи штићеник и млађи партнер Манафорта. Његово име појављује се у документима у вези са компанијама које је Манафортова фирма основала у Кипру како би добио исплате од политичара и послодаваца у источној Европи, показују подаци у које је увид имао „Њујорк тајмс“.
Манафорт је под истрагом за кршење федералних пореских закона, прања новца, као и поводом тога да ли је на одговарајући начин открио своје лобирање у иностранству.
Агенција АФП наводи да су Манафорта и мушкарца који није идентификован снимиле телевизијске камере како улазе у канцеларију ФБИ у Вашингтону.
Није познато какве су оптужбе поднете у случају, али ће они бити први од како је Роберт Милер преузео истрагу о наводној умешности Русије у изборе у мају ове године.