Он је одлуку о стварању зона деескалације назвао „изузетно важном“.
„Заиста смо успели да значајно стабилизујемо ситуацију на земљи. Наравно, постоје одређене тешкоће у вези са провокацијама појединих група које се налазе у зонама деескалације“, додао је Лаврентјев.
Према његовим речима, Русија покушава да заустави такве „негативне процесе“. При томе је ситуација у зони Идлиба за сада компликованија, јер турска страна још није у потпуности поставила посматрачке пунктове, нагласио је специјални представник.
„Сходно томе, ниво напетости је тамо остао прилично висок и постоји опасност од неких офанзива радикалних група које се тамо налазе. Али се надамо да ће наши партнери из Турске ипак испунити свој део обавеза у зони деескалације у Идлибу и стабилизовати ситуацију“, додао је дипломата.
Данас у Астани почиње седма рунда преговора о Сирији.
Русија очекује да ће у Астани бити решена хуманитарна питања, укључујући и ослобађање заробљеника и разминирање, рекао је Лаврентјев.
„Надамо се да ће током седме рунде преговора та питања барем у неким деловима бити регулисана како би се промовисало поверење између сукобљених страна“, истакао је он.
„Питање уклањања мина је изузетно важно с обзиром на тренутну ситуацију на терену, а како видимо из ослобођења Дејр ел Зора и Мејадина, тамо је скоро свака зграда минирана и потребни су велики напори да би се створили услови за повратак локалног становништва. Овде рачунамо на подршку међународне заједнице“, додао је он.
У наредним недељама територија Сирије биће потпуно очишћена од формација терористичке групе ДАЕШ и поставља се питање активнијег учешћа Курда у пост-војном уређењу и политичком решењу, рекао је Лаврентјев.
„Курди контролишу значајни део територије Сирије и значајно су допринели искорењивању терористичких структура у земљи, првенствено ДАЕШ-а. Борбу против терористичких група и даље настављају како владине снаге, тако и курдске јединице. Активна војна дејства тренутно се одвијају у последњим упориштима ДАЕШ-а на подручју Мејадина, Абу Кемала, са западне и источне стране Еуфрата“, истакао је специјални представник.
На преговорима у Астани руску делегацију предводиће Лаврентјев, турску заменик министра спољних послова Седат Онал, а делегацију Ирана заменик министра спољних послова Хусеин Џабери Ансари. У преговорима ће учествовати и делегације званичног Дамаска и сиријске опозиције, а у својству посматрача биће присутни представници Уједињених нација, Сједињених Америчких Држава и Јордана.
У Астани се од јануара воде преговори о решењу за сиријску кризу. Након септембарског састанка објављено је да је постигнут договор о стварању четири зона деескалације у Сирији.