Афифе Абеди, члан групе за изучавање Евроазијског региона, сматра да би главна тема требало да буде питање заједничког супротстављања тежњама САД на Блиском истоку, као и њиховој експанзионистичкој политици у Сирији и у Ираку.
„Сматрам да је тема којој Владимир Путин и Хасан Рохани морају посебно да посвете пажњу наша заједничка политика и ставови поводом експанзионистичке политике САД. Вашингтон спроводи режим санкција против обе наше државе, а укључио нас је чак у заједнички нацрт закона за који се лобира у Конгресу. По мом мишљењу, таква агресија Вашингтона показује да власти САД желе да ослабе наше две државе“, истиче Абеди.
Саговорник Спутњика додаје да се посебан нагласак мора ставити на јачање сарадње Ирана и Русије у регулисању ситуације у Сирији, као и да су досадашњи заједнички напори представљали преломну тачку у овом веома тешком и сложеном војном конфликту.
„Требало би наставити ту сарадњу, посебно имајући у виду да САД и њихови савезници покушавају да унесу раздор и да забију клип у точкове свим државама које се декларишу као савезници „незгодног“ Башара ел Асада и свим оним снагама које покушавају да реше и зауставе овај крвави конфликт. Зато сматрам да Иран и Русија, као гаранти мира и стабилности у читавом овом напетом и тешком процесу, морају активно да се одупру амбициозним циљевима САД и њихових савезника“, наглашава Абеди.
Ахмад Вахшите, експерт за иранско-руске односе и главни уредник портала „Раша вјуер“ претпоставља да ће Владимир Путин поклонити пажњу питањима ближе кооперације у војној сфери у Сирији, али и питањима ко ће и како обнављати ратом разорену земљу.
„Свакако је активна сарадња наше две државе у смислу регулисања сиријског конфликта изнела нашу дугогодишњу сарадњу на виши ниво и створила од нас стратешке савезнике. Требало би наставити ту сарадњу, не само у војној сфери већ и поводом обнављања и изградње. Осим тога, постоји и проблем око независности Ирачког Курдистана, који би такође требало заједнички оценити. Осим свега наведеног, ту је и нуклеарни програм Ирана и амерички покушаји његовог гашења. Ово питање је од посебне важности и за Техеран и за Москву“, наводи Вахшите.
Ирански доктор наука Хамид Реза Азизи, виши научни сарадник Центра за изучавање Ирана и Евроазије и професор на катедри регионалних студија на Универзитету Шахида Бехешти, нада се да руски лидер неће заобићи питања која се тичу каспијског басена и проблема транспортног коридора „Север—Југ“:
„Посета Владимира Путина поводом сусрета председника трију држава — Русије, Ирана и Азербејџана — јесте прилика да се продискутује о темама од заједничког значаја. Једна од њих је и правни статус Каспијског мора, и сва питања која из овог произилазе. Такође, важна тема којој би требало посветити посебну пажњу јесте сарадња трију држава и активирање саобраћајног коридора ’Север—Југ‘“, наглашава Азизи.
Саговорник Спутњика додаје да би на билатералном сусрету Путина и Роханија тема сиријске кризе морала да буде на дневном реду, имајући у виду успехе који су постигнути на преговорима у Астани.