Говорећи на саслушању у Одбору за обавештајне послове америчког Конгреса, представници компанија су упитани када су сазнали за руску активност на својим платформама: током или пре председничких избора у САД 2016. године.
„О активностима које долазе од институција руске владе сазнали смо на нашим платформама пре избора и током избора и контактирали смо органе безбедности о овом питању. Сличну активност видели смо почетком 2015. године“, саопштио је главни правни саветник „Фејсбука“ Колин Стреч.
Са своје стране, в.д. генералног саветника „Твитера“ Шон Еџет је рекао да је њихова компанија „такође приметила активности на платформама 2015. године“.
Сенатор Том Котон, који је говорио на саслушању, позвао је „Твитер“ да поново размотри своју политику према Русији и Кини.
„Ми не нудимо наше услуге за вођење истраге било које владе“, одговорио је Еџет.
„Значи, имате исту политику према нашим обавештајним заједницама, као и према обавештајним заједницама противника?“, упитао је Котон представника друштвене мреже.
„Као компанија која послује широм света, морамо доследно да примењујемо нашу политику", истакао је представник „Твитера“.
С тим у вези сенатор Котон је изјавио да се „нада да ће „Твитер“ поново размотрити своју политику када се обраћа пријатељским земљама попут Сједињених Америчких Држава и Велике Британије и када има посла са таквим земљама-противницима попут Русије и Кине“.
Раније су амерички медији оптужили Русију да је подржала Доналда Трампа на изборима путем друштвених мрежа, али нису пружили доказе. Друштвене мреже, укључујући Фејсбук и Твитер, обећале су да ће сарађивати о овом питању са одборима Сената и Представничког дома који воде истрагу о наводном „мешању Русије“ у изборе и „Трампову заверу са Русијом“. Представник компаније „Гугл“ такође је потврдио да ће његова компанија сарађивати у истрази. Постојање „Трампове завере са Русијом“ негирали су и Кремљ и Бела кућа.