То откриће противречи прихваћеном моделу формирања планета. Према тој теорији, око малих звезда се могу формирати планете са чврстом површином „али се не може скупити довољно материје за планету величине Јупитера“, наводи се у саопштењу Краљевског астрономског друштва из Лондона, преноси Б 92.
Ипак, гасовити џин, назван планета „монструм“ због своје величине, има димензије Јупитера, највеће планете Сунчевог система, док је звезда око које орбитира двоструко мања од Сунца.
Новооткривена планета је добила име НГТС-1б, по мрежи телескопа која ју је открила. Звезда је названа НГТС-1, а налази се у сазвежђу Колумба, на око 600 светлосних година од Земље.
„Откриће НГТС-1б нас је стварно изненадило… Тако велике планете не би требало да постоје око малих звезда. Полупречник планете износи близу једне четвртине полупречника звезде и заиста је велики у односу на домаћина. Поређења ради, полупречник Јупитера није ни 10 одсто полупречника Сунца“, рекао је Данијел Бејлис са Универзитета Ворик.
Наводи се да се НГТС-1б креће веома брзо, на дистанци мањој од три одсто раздаљине Земље и Сунца и пун круг око своје осе пређе за два и по дана. Планете се стварају од облака прашине и свемирског „отпада“ који се мало по мало скупљају око нових звезда.