„Желим да захвалим свим земљама које су пре две године гласале против пријема Косова у Унеско, као и свим људима у Унеску који су и овог пута утицали на то, указујући да Косово нема шанси да добије на гласању, тако да су на крају они сами одустали од кандидатуре“, рекао је Дачић, који у Паризу учествује на 39. заседању Генералне конференције Унеска.
Тако да, каже шеф српске дипломатије, ове године нема уопште на дневном реду питања Косова и тиме је, истиче, избегнута још једна поларизација, политизација саме те организације, која треба да штити културну баштину у свету.
Србија ће, тврди Дачић, наставити са активним деловањем у Унеску, а према његовом мишљењу, то је једна од организација где се најбоље види квалитет српских дипломатских наступа, када је реч о одбрани националних и државних интереса.
„Мислим да овде сви знају за интересе Србије, али исто тако, Србија не треба да говори само о Косову, треба да говори генерално о проблемима културне баштине у свету и да се што јаче позиционирамо као један од значајних фактора у тој организацији и тиме ћемо свакако лакше одбранити наше државне и националне интересе“, сматра шеф српске дипломатије.
Србија, истиче он, остаје на становишту да је Унеско, као организација која обележава 72 године постојања, свету потребна можда више него икада раније, те да је јединствена експертиза Унеска, да се кроз сарадњу у доменима културе, образовања, науке, информација и комуникација, може постићи значајан корак напред на плану очувања међународног мира и безбедности, потврда племените мисије те организације.
Србија је, истиче Дачић, као и свих претходних година, спремна да конструктивним приступом и у блиској координацији са осталим државама-чланицама, допринесе што ефикаснијем раду организације.
„У фокусу Унеска и даље мора бити борба за слободу мишљења и изражавања, посебно медијског, са бригом за безбедност новинара као неодвојивим делом те слободе. Желео бих да истакнем да је Србија посвећена заједничкој и доследној борби против свих видова насиља и екстремизма у међународним односима, у чему Унеску припада важна и специфична улога“, рекао је Дачић.
Посебно зато, истиче, будући да су духовне и материјалне вредности о којима се та организација стара на удару насилног екстремизма, укључујући и терористичке форме његовог испољавања.
„Стога сматрамо да посебну пажњу треба посветити изналажењу одговарајућих и ефикасних метода заштите драгоцене културне баштине човечанства и спремни смо да се активно укључимо у све пројекте и конкретне подухвате у том циљу“, казао је шеф српске дипломатије.
Такође, како истиче, свесна да је питање заштите културне баштине у зонама захваћеним оружаним сукобима једно од најактуелнијих питања са којима се суочава Унеско, Србија се залаже за унапређење имплементације постојећег међународно-правног оквира на том плану.
Танјуг