У саопштењу је наведено да су ограничавајуће мере повезане са законом „О жртвама корумпираних иностраних влада“, који је истоветан америчком „Закону Магнитског“.
„Канада је већ дуго дубоко забринута поводом случаја Сергеја Магнитског и тога на који начин он одражава стање руског система правосуђа и владавине закона“, наведено је у саопштењу.
На санкционом списку нашли су се председник Истражног комитета Александар Бастрикин, бивши заменик министра унутрашњих послова Алексеј Аничин, предузетник Дмитриј Кљујев и други.
На списку су сада укупно 52 човека, а поред Руса, ту је и 19 држављана Венецуеле и троје из Јужног Судана. Свима је забрањен улазак у Канаду, а њихова имовина у овој земљи ће бити замрзнута.
„Санкције се тичу лица која су, према оцени канадске владе, одговорна или умешана у крупне случајеве нарушавања људских права, признате у целом свету, или крупна корупциона дејства“, наглашава се у саопштењу.
Канадски „Закон Магнитског“ ступио је на снагу 19. октобра. Он подразумева санкције против иностраних чиновника, осумњичених за корупцију и нарушавање људских права.
Министарство иностраних послова навело је да ће овај закон значајно отежати односе Москве и Отаве. Заменик министра Сергеј Рјабков рекао је да ће, ако Канада уведе санкције, одмах уследити истоветан одговор.
Оригинални „Закон Магнитског“ донет је у САД 2012. године на иницијативу Вилијама Бровдера. Закон је у основи против осумњичених за смрт Сергеја Магнитског, али на црној листи су руске судије и порески инспектори којима је забрањен улазак у Русију.